بازار بورس تهران یک سوم ارزش خود را از دست داد

بورس تهران
Image caption بازار سرمایه یک سوم ارزش خود را از دست داده است

در پی بروز بحران مالی جهانی، شاخص های بورس تهران به شدت سقوط کرده و احمد احمد پور ، معاون سازمان بورس گفته است که بازار سرمایه ایران بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داده است.

در هفته های اخیر شاخص های بازار بورس همواره رو به کاهش بوده و در آخرین روز معاملات بورس در هفته گذشته، شاخص سهام به مرز ۹ هزار واحد نزدیک شده است و احتمال می رود که شاخص بورس به زیر ۹هزار واحد سقوط کند.

در آخرین روز معاملات بورس در هفته گذشته، شاخص بورس به عدد ۹ هزار و ۲۳ واحد رسیده است و اگر شاخص به زیر ۹ هزار واحد سقوط کند شاخص بورس مجددا به پنج سال پبش برخواهد گشت.

در سالهای اخیر مقامات بورس سعی کرده اند تا با بستن نماد معاملاتی شرکت ها از آنها در مواقع بحرانی و کاهش شدید شاخص حمایت کنند اما این بار مانع روند طبیعی آن نشده اند.

ارزش بازار بورس ایران تا یک سال و نیم پیش حدود چهل میلیارد دلار برآورد شده بود اما با ورود شرکت های بزرگ، ارزش این بازار به ۶۷ میلیارد دلار رسید.

با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و عرضه شرکت های بزرگی که تاکنون در کنترل دولت بود، تحولی در بازار سرمایه ایجاد شد و تعدادی از این شرکت ها در بورس عرضه شدند.

Image caption بازار سرمایه حدود 20 میلیارد دلار از ارزش خود را در اثر بحران مالی از دست داده است

شرکت ملی پتروشیمی، مخابرات، فولاد خوزستان، ملی مس، کشتیرانی، پالایش نفت اصفهان، ایرالکو و فولاد مبارکه ازجمله شرکت هایی بودند که سهام آنها در بازار بورس عرضه شد و ارزش بازار سرمایه را بالا برد.

شواهد نشان می دهد که این شرکت ها که زمانی باعث رونق بورس و عامل افزایش شاخص سهام بودند، اکنون باعث سقوط شاخص بازار بورس شده اند.

تحلیلگران بازار سرمایه می گویند که بی اعتمادی به قیمت واقعی سهام و کمبود نقدینگی از جمله دلایلی است که باعث شده تا شاخص بورس افت کند. اما مسئله فقط این نیست، کاهش قیمت جهانی نفت و فولاد سبب شده تا سهام شرکت های تولید کننده این محصولات در بازار بورس به شدت کاهش پیدا کند.

قیمت سهام شرکت های فولادی، معدنی و پتروشیمی که قیمت محصولات آنها در جهان کاهش یافته، همچنان در حال کاهش است.

تولیدات این شرکت ها علاوه بر بازار داخلی در بازارهای خارجی نیز صادر می شود ، به همین دلیل پیش بینی می شود که با کاهش قیمت محصولات این واحدهای تولیدی، از حجم صادرات غیرنفتی نیز کاسته شود.

افت شاخص سهام بازار بورس تهران نشان می دهد که برخلاف نظر کسانی که معتقد بودند بحران مالی جهانی تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد، این بحران به شدت بورس تهران را تحت تاثیر قرار داده است.

به طوری که اکنون گفته می شود که ارزش بازار سرمایه ایران بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار کم شده است و در واقع در فاصله ای کوتاه بازار سرمایه یک سوم ارزش خود را از دست داده است.

برخی تحلیلگران بازار سرمایه می گویند که به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد جهانی، بازار سرمایه منتظر چنین افتی بود و احتمال افت بیشتر نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط