شکست طرح نجات صنعت خودروسازی آمریکا

خودروسازی در آمریکا
Image caption با شکست طرح نجات مالی صنعت خودروسازی در آمریکا، بعضی شرکت ها در معرض ورزشکستگی قرار گرفته اند

مذاکرات مجلس سنای آمریکا برای جلب موافقت نمایندگان جمهوری خواه با کمک ۱۴ میلیارد دلاری به صنعت خودروسازی این کشور، شکست خورده است.

هری رید، رئیس اکثریت دموکرات مجلس سنای آمریکا پس از جلسه طولانی این مجلس، در دقایق پایانی پنجشنبه شب، از شکست این طرح خبر داد.

به گفته آقای رید، عدم موافقت اتحادیه کارگران خودروسازی آمریکا با خواسته جمهوری خواهان سنا برای کاهش دستمزد کارگران علت شکست این طرح بوده است.

این طرح پی توافق دموکرات های کنگره با کاخ سفید و با هدف نجات صنعت خودروسازی آمریکا از ورشکستگی روانه مجلس نمایندگان و سنا شده بود.

مجلس نمایندگان آمریکا طرح کمک به صنعت خودروسازی را روز چهارشنبه تصویب کرده بود.

سه شرکت خودروسازی اصلی آمریکا خواستار دریافت ۳۴ میلیارد دلار از دولت آمریکا هستند.

صدها هزارتن از کارکنان این شرکت ها به خاطر کاهش درآمد آنها و احتمال ورشکستگی بعضی از این شرکت در آستانه از دست دادن مشاغل خود هستند.

مقام های کاخ سفید پس از ساعت ها مذاکره با دموکرات ها کنگره برای ارائه وامی ۱۴ میلیارد دلاری به شرکت های فورد، کرایسلر و جنرال موتورز موافقت کردند.

کارشناسان مبلغ این کمک را تنها برای سرپا نگه داشتن این شرکت ها تا ماه مارس کافی می دانند.

اما این امیدواری وجود داشت که در صورت تصویب این طرح، این شرمت خودروسازی تا ماه مارس دوام خواهند آورد تا دولت باراک اوباما منابع مالی بیشتری را در اختیار آنها بگذارد.

جنرال موتورز و کرایسلر می گویند در صورت دریافت نکردن کمک فوری، تا پایان سال جاری میلادی ورشکست خواهند شد.

پیشبینی می شود کاخ سفید، به رغم مخالفت اولیه با اختصاص منابع طرح ۷۰۰ میلیارد دلاری نجات بازارهای مالی، برای جلوگیری از تبعات گسترده ورشکستگی شرکت های خودروسازی، بخشی از این مبلغ را برای کمک به این صنعت اختصاص دهد.

مطالب مرتبط