افزایش تعداد قربانیان سرمایه دار آمریکایی

وال استریت
Image caption کارشناسان می گویند این پرونده به بی اعتمادی بیشتر به بازار بورس آمریکا منجر خواهد شد

تعدادی از بانک های خارجی و اشخاص ثروتمند در آمریکا از جمله قربانیان سرمایه دار مشهور اما ورشکسته اعلام شده آمریکایی، برنارد مادوف، معرفی شده اند.

برنارد مادوف، 70 ساله، زمانی یکی از خوشنام ترین مدیران مالی در آمریکا و در گذشته رئیس هیات مدیره بازار بورس نزدک در شهر نیویورک بود.

دادستان های فدرال در آمریکا می گویند که او یکی از بزرگ ترین کلاهبرداری ها را در تاریخ این کشور انجام داده است.

آن ها می گویند موسسه مالی برنارد مادوف بیش از 50 میلیارد دلار ضرر کرده و ورشکسته بوده است، اما وی این ضرر را اعلام نکرده و همچنان با آگاهی کامل فعالیت های شرکت ورشکسته اش را ادامه داده بود.

بر اساس گزارش ها، بانک اسپانیایی سانتادر، بانک فرانسوی بی ان پی و یک بانک خصوصی سوئیسی از جمله موسسه هایی اند که وجوه کلانی در شرکت برنارد مادوف سرمایه گذاری کرده بودند.

موسسه مالی فیرفیلد گرینویچ نیز اعلام کرده است که حدود هفت و نیم میلیارد دلار در شرکت برنارد مادوف سرمایه گذاری کرده بود.

برنارد مادوف روز پنج شنبه (11 دسامبر) بازداشت شد. او هم اکنون با پرداخت وثیقه 10 میلیون دلاری آزاد شده است.

یکی دیگر از کسانی که وجوه کلانی در اختیار وی قرار داده بود، فرد ویلپون، مالک اصلی تیم بیسبال بتس در نیویورک است.

آن طور که روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده است، برنارد مادوف این اشخاص ثروتمند را با وعده سود بسیار بالا تشویق به سرمایه گذاری در شرکتش می کرده است.

دادستان ها می گویند از آن جا که شرکت وی ورشکسته بود، برنارد مادوف برای تامین سود سرمایه گذاران ویژه خود از وجوهی که سرمایه گذاران عادی در اختیارش قرار می دادند، استفاده کرده است.

دادستان های فدرال کیفرخواست جنایی علیه برنارد مادوف صادر کرده اند.

او در صورت محکوم شدن در دادگاه با جریمه نقدی 5 میلیون دلاری و 20 سال حبس روبروست.