قیمت نفت در بودجه سال آینده ایران 45 دلار تعیین شد

معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری
Image caption میزان کسری بودجه سال آینده 14 میلیارد دلار برآورد شده است

در حالی که قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرده، دولت ایران اعلام کرده که بودجه سال آینده را با نفت بشکه ای 45 دلار تدوین کرده است.

رحیم مبینی معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به تلویزیون دولتی ایران، گفته است: "پیش بینی درآمدهای دولت در سال آینده بر اساس نفت بشکه ای 45 دلار است که ده دلار از بررسی اولیه کمتر است."

بخش عمده درآمدهای ارزی ایران از محل صادرات نفت تامین می شود و تعیین قیمت نفت در بودجه سالانه یکی از مهمترین بخش های بودجه به حساب می آید.

ایران در حالی قیمت نفت را در بودجه سال آینده خورشیدی 45 دلار در هر بشکه تعیین کرده است که گزارش ها نشان می دهد این کشور در حال حاضر نفت خود را به کمتر از این رقم می فروشد.

آقای مبینی در دفاع از محاسبه قیمت نفت در بودجه سالانه گفته است که برخی کشورهای منطقه برنامه ریزی خود را بر اساس نفت بشکه ای 55 تا 60 دلار انجام داده اند و در بدبینانه ترین پیش بینی ها قیمت نفت در سال آینده، 40 دلار محاسبه شده است.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، میزان مصارف ارزی را 52 میلیارد دلار برآورد کرده و گفته است که برای تحقق این رقم باید قیمت نفت، بشکه ای 59 میلیارد دلار باشد.

وضعیت فعلی نشان می دهد که اگر قیمت فعلی نفت در بازارهای جهانی در سال آینده نیز ثابت بماند، بودجه سالانه این کشور با کسری روبه رو خواهد شد.

آقای مبینی میزان کسر بودجه سال آینده را 14 هزار میلیارد تومان (معادل 14 میلیارد دلار) برآورد کرده است.

دولت محمود احمدی نژاد در سه سال و نیم اخیر با درآمدهای بالای نفتی، حجم بودجه را افزایش داده بود ولی اکنون ناچار است برای مقابله با کسری بودجه، بخشی از هزینه ها را حذف کند.

به گفته آقای مبینی، کاهش قیمت نفت به معنای کاسته شدن از بودجه عمرانی و موجودی حساب ذخیره ارزی است.

مازاد درآمدهای نفتی در حساب دخیره ارزی نگهداری می شود اما برخی گزارشها نشان می دهد که ذخیره این حساب با توجه به تعهداتی که دارد، قابل ملاحظه نیست و دولت نمی تواند روی آن برای تامین کسری بودجه حساب باز کند

دولت همچنین درصدد است تا طرح حذف یارانه ها را در بودجه سال آینده بگنجاند و به گفته آقای مبینی، "لایحه بودجه سال آینده با فرض طرح تحول اقتصادی تنظیم شده است."

این اقدام در حالی صورت می گیرد که دولت آقای احمدی نژاد قرار بود لایحه تحول اقتصادی را دو هفته پیش تقدیم مجلس کند اما در آخرین لحظات تصمیم دولت تغییر کرد. مهمترین بخش این لایحه حذف یارانه هاست که با انتقاداتی از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس روبه روست.

کارشناسان می گویند حذف یارانه ها و عرضه کالاها و خدمات به قیمت بین المللی، تورم را به شدت افزایش خواهد داد اما دولت می گوید که این برنامه تنها تورم زا نیست بلکه ضد تورمی نیز عمل می کند.

هنوز این لایحه به مجلس داده نشده است اما به نظر می رسد مخالفت گسترده نمایندگان مجلس با این لایحه، عامل تاخیر دولت در ارائه لایحه به مجلس بوده است.

قرار است در اوایل دی ماه، بودجه سالانه تقدیم مجلس شود.

پیش بینی شده است که رشد اقتصادی در سال آینده هفت درصد باشد این در حالی است که در سه سال اخیر که درآمد نفتی ایران در بالاترین سطح قرار داشت، رشد اقتصادی این کشور هیچگاه هفت درصدی نرسید.

با بروز بحران مالی جهانی و کاهش قیمت نفت، برخی صاحبنظران پیش بینی می کنند با ادامه این وضعیت، رشد اقتصادی ایران در سال آینده خورشیدی به زیر پنج درصد خواهد رسید.

مطالب مرتبط