نرخ بهره در آمریکا تقریبا صفر شد

بانک مرکزی آمریکا
Image caption بانک مرکزی آمریکا مشغول بررسی طرحی برای خرید اوراق قرضه دولت این کشور است

بانک مرکزی آمریکا در تازه ترین اقدام برای مبارزه با رکود اقتصادی این کشور، نرخ بهره را از یک درصد به رقمی بین صفر تا 0.25 درصد کاهش داده است.

این نهاد با صدور بیانیه ای هشدار داد "چشم انداز فعالیت های اقتصادی باز هم تیره تر شده است."

بانک مرکزی آمریکا پیش بینی کرد نرخ بهره "تا مدت ها" به همین میزان بی سابقه، پایین باقی بماند و در بیانیه خود افزود راه هایی را مد نظر قرار داده تا از این طریق از اقتصاد و بازارهای اعتبار حمایت کند.

تحول اخیر در شرایطی رخ داده که تنها سه ماه قبل، در ماه سپتامبر، نرخ بهره در آمریکا 5.25 درصد بود و اکنون تحلیلگران رقم بهره را تقریبا معادل با صفر می دانند.

هولگر اشمیدینگ کارشناس در بانک آمریکا در واکنش به خبر اعلام شده گفت: "0.25 درصد با صفر تفاوت زیادی ندارد."

او افزود با اقدام اخیر بانک مرکزی آمریکا، اهرم کاهش نرخ بهره برای تشویق به سرمایه گذاری عملا از بین رفت و پس از این عامل کلیدی، اهرم دیگری است که سیاستگذاران آمریکایی در سنا و کنگره برای براه انداختن چرخ اقتصاد آمریکا از آن استفاده خواهند کرد.

به تعویق انداختن خرید های عمده

بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر مشغول تزریق میلیونها دلار پول به سیستم بانکی و خرید قرض های مربوط به وام مسکن در این کشور است.

بانک مرکزی آمریکا تاکید کرد نه تنها این نهاد قصد دارد مقادیر عظیمی از قرض مربوط به وام های مسکن را بخرد بلکه مشغول بررسی طرح خرید اوراق قرضه دولت آمریکا است.

استراتژی بانک مرکزی آمریکا برای خرید اوراق قرضه دولت مشابه اقدامی است که ژاپن در دهه 90 و اوایل 2000 در مبارزه با کاهش شدید سطح قیمت ها در این کشور انجام داد.

کاهش قیمت ها با نزدیک شدن نرخ بهره به صفر محتمل تر می شود.

این مسئله برای یک اقتصاد یک مشکل جدی محسوب می شود زیرا مردم از آنجا که منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند اقدام به خرید اقلام گران قیمت نمی کنند که این مسئله میزان فعالیت اقتصادی را بیش از پیش کاهش می دهد.

واکنش بازار

Image caption نمودار تغییر نرخ بهره آمریکا (منبع: بانک مرکزی آمریکا)

از سال 1954 که ثبت رکوردها در زمینه نرخ بهره آغاز شد، هیچگاه نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا که بانک ها نرخ بهره میان یکدیگر را بر اساس آن تعیین می کنند، به این میزان پایین نبوده است.

خبر کاهش نرخ بهره در ابتدا باعث تغییر چندانی در بازار سهام آمریکا نشد، اما در نهایت این خبر باعث افزایش ارزش سهام شد و از جمله شاخص سهام داو جونز 4.2 درصد افزایش نشان داد.

مت استیو از موسسه مشاور Tempus در واشنگتن گفت: "از آنجا که کاهش بیش از حد انتظار بود، ارزش دلار کم شد و اکنون ارزش این پول در برابر کلیه پول های رایج دیگر در حال کم شدن است."

پیش از اعلام خبر کاهش بهره، دولت تایید کرد که خطر افزایش تورم کاهش یافته است و قیمت کالاهای مصرفی در ماه نوامبر به میزان بی سابقه 1.7 درصد در ماه نوامبر کاهش یافت.

مطالب مرتبط