کاهش قیمت نفت و چالش های روسیه

چاه نفت در سیبری
Image caption کاهش شدید قیمت نفت تردیدهایی درباره چشم انداز رفاه اجتماعی و صحنه سیاسی این کشور ایجاد کرده است
کاهش سریع قیمت نفت در ماه های گذشته افزون بر پیامد های اقتصادی، بر فضای سیاسی روسیه هم اثر گذاشته است؛ رهبران روسیه اکنون با رکودی اقتصادی روبرو شده اند که به تدریج خاطره خوش سال های رونق در ریاست جمهوری ولادمیر پوتین را از ذهن آنان می زداید.

این تاثیرات از چشم ناظران خارجی هم پنهان نمانده است زیرا اگر تنها یک عامل اجازه داده باشد تا روسیه موقعیت خود را از یک ابرفدرت سقوط کرده پیشین به یک بازیگر کلیدی در صحنه دیپلماسی و دنیای تجارت تغییر دهد، آن عامل بهای نفت است.

در حالی که این کشور هنوز بخت بلندش را که در قالب میلیارد ها دلار به سویش سرازیر می شد باور نکرده بود، حالا با کاهش غیر منتظره قیمت نفت روبروست که تا چند ماه پیش قابل تصور نبود؛ عاملی که احساس خوشبختی را به بار آورده بود در حال از بین رفتن است و گردانندگان سیاست در کرملین به تدریج احساس می کنند که ممکن است تغییر آنها را هم تحت تاثیر قرار دهد.

روسیه در ده سال گذشته هم از نظر اجتماعی و هم از نظر اقتصادی شاهد تغییرات وسیعی بود است. در نتیجه این دگرگونی ها روابط روسیه با سایر کشور های جهان هم دچار تغییر شده است و در زمینه های تازه ای قدرت خود را جانشین زمینه های سنتی قدرت خود کرده است.

ولادیمیر سلزنیو یکی از مدیران منطقه نفتی در سیبری و ناظر حمل و نقل می گوید: "خیلی چیز ها در ده سال گذشته تغییر کرده است. استاندارد های تولید ما بهتر شده است. استاندارد زندگی مردم هم در اینجا بالاتر رفته است. نفت تنها چیزی است که ما در اینجا داریم و زندگی مردم به آن وابسته است."

در غرب سیبری که دودکش ها و مخازن پالایشگاه ها چشم انداز وسیع آسمان آن پر کرده، در مسکو ، واگیت آلکپروف رییس بالاتر ولادیمیر و رییس شرکت "لوک اویل" تاکید می کند که هیچ کس این تغییر و تنزل سریع قیمت نفت را انتظار نداشت. او می گوید: "هیچ کس انتظار نداشت قیمت ها سقوط کند . قیمت در ماه ژوئن بیش از صد و چهل دلار در هر بشکه بود و در دسامبر قیمت ها به کمتر از چهل دلار رسید. حتی بد بین ترین ناظران هم چنین تحولی را پیش بینی نمی کردند."

در "نمایشگاه میلیونر ها" در مسکو، نمایشگاه محصولات لوکس که برای برگزاری در سال 2008 برنامه ریزی شده بود، شرکت برگزار کننده حضور بازدیدکنندگان را یک پدیده شگفت انگیز می خواند.

اما در سایر بخش های اقتصاد مثل آژانس های مسافرتی و رستوران ها و ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه، فروشندگان در فقدان مشتری با صحبت با یکدیگر وقت کاری خود را می گذرانند.

هزینه های عمومی و پروژه هایی وحود دارد که شرکت های نفتی برای آن ها هزینه می کنند. پروژه هایی مانند پلی که در شهر پرم در منطقه نفتی اورال در حال ساخته شدن است.

در جاده ای در حاشیه شهر پرم یک سوی جاده را کلبه هایی محقر پوشانده و در برابر آن درختان همه جا را فرا گرفته اند.

بر فراز آن ها مجتمعی آپارتمانی ساخته شده در قرن بیستم و در زمان شوروی سابق قرار دارد.

در روشنایی اندک ساعت تقریبا نه صبح تنها نقطه روشن یک کارگاه ساختمانی بود.

یکی از کارگران به نام الکساندر امیدوار است بحران به اجرای پروژه ضربه نزند. او می گوید: "من فکر نمی کنم آنها این پروژه را متوقف کنند. پروژه های دیگر ممکن است متوقف شوند اما این یکی نه."

ولادیمیر پوتین، مردی که دوران رونق را رهبری کرد در حالی در آغاز این ماه در یک برنامه زنده تلویزیونی به پرسش ها پاسخ می داد که به عقیده ناظران کمتر از گذشته قاطع به نظر می رسید، اما می کوشید به ملت روسیه اطمینان خاطر دهد.

Image caption برخی کارشناسان معتقدند کاهش قیمت نفت می تواند آینده سیاسی رئیس جمهور روسیه را هم تحت تاثیر قرار دهد

آقای پوتین گفت: "این دوره سختی برای اقتصاد جهان خواهد بود و همچنین برای اقتصاد ما و ما باید برای آن آماده شویم. هم به لحاظ اخلاقی و هم سازمانی و هم مالی و حتی از نظر سیاسی. همه ما مسوولیت داریم با کمترین خسارت در اقتصاد و از آن هم مهمتر با کمترین ضرر به شهروندانمان از این زمان سخت عبور کنیم ."

منتقدان سیاسی آقای پوتین به اندازه او مطمین نیستند. ولادیمیر میلوف در سال های آغازین ریاست جمهوری پوتین معاون وزیر نفت بود و حالا به گاری کاسپاروف پیوسته است که از منتقدان کرملین است.

به نظر می رسد آقای میلوف فرصت تغییر را احساس کرده است.

آقای میلوف می گوید: "ما هم اکنون فرصتی را می بینیم که در نتیجه شکست سیاست های آقای پوتین به دست آمده است. سیاست هایی که به بیشتر شدن بحران اقتصادی نسبت به آنچه در آغاز به نظر می رسید انجامیده است."

آقای میلوف همچنین می افزاید: "فرصتی به دست آمده که در آن می توانیم به مردم نشان دهیم که برای بهتر شدن زندگی و دستیابی به رفاه بیشتر به یک جابجایی سیاسی نیاز دارند."

در مناطق استخراج نفت، پمپ ها هنوز به سرعت کار می کنند اما آنچه آن ها از زیر زمین خارج می کنند به قیمتی کمتر از آنچه تا چند ماه پیش به فروش می رسید روانه بازار می شود.

خوشبختی آینده روسیه و احتمالا تحولات سیاسی آینده آن به قیمت نفت گره خورده است: چه در جهت ثروتمند تر شدن، یا فقیر تر شدن.

مطالب مرتبط