'دبنهامز' در تهران شعبه تاسیس می کند

سر در فروشگاه دبنهامز در خیابان آکسفورد لندن
Image caption مسئولان فروشگاه زنجیره ای دبنهامز قصد دارند دست کم دو فروشگاه دیگر هم در سایر نقاط ایران راه اندازی کنند

شرکت "دبنهامز" که در قالب 147 فروشگاه زنجیره ای در بریتانیا، یکی از بزرگترین فروشگاه ها در این کشور محسوب می شود، به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد شعبه ای در تهران، برای فروش پوشاک مردانه، زنانه و بچه گانه تاسیس کند.

البته این فروشگاه علاوه بر پوشاک، به عرضه محصولات الکتریکی و لوازم خانگی هم می پردازد. اما طبق اعلام فرنسیس مک اولی، مدیر بین المللی این شرکت، فعلا قرار است فعالیت این شرکت در ایران، تنها در حوزه پوشاک انجام شود.

این شرکت با بهره گرفتن از بعضی از طراحان لباس از جمله جسپر کورنان و جان ریچموند، خود به تولید پوشاک هم اشتغال دارد.

مذاکرات برای آغاز فعالیت های این شرکت در ایران از یک سال پیش آغاز شد، و قرار است در اوایل سال 2009 نخستین شعبه این فروشگاه در 3 طبقه و در خیابان میرداماد تهران، که یکی از مراکز اصلی تجاری در پایتخت محسوب می شود، آغاز به کار کند.

مسئولان فروشگاه زنجیره ای دبنهامز قصد دارند دست کم دو فروشگاه دیگر هم در سایر نقاط ایران راه اندازی کنند.

بر اساس این طرح یک شرکت تجاری ایرانی موفق شده است نمایندگی انحصاری این شرکت در ایران را بدست آورد، و برخلاف قراردادهای مشابه که دامنه محدودی از پوشاک به کشورهای خارج از بریتانیا ارسال می شود، در این قرارداد محصولات کامل پوشاک دبنهامز در ایران عرضه خواهد شد.

آنطور که آقای مک اولی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی "سان" اعلام کرده، برخلاف توقع او زنان در ایران برقع بر سر ندارند و بسیاری از زنان جوان تر، تنها روسری بر سر می کنند. او می گوید که ایران یکی از دوست داشتنی ترین کشورهایی است که او تا به حال به آن سفر کرده است.

Image caption فروشگاه ایتالیایی بنتون پیش از دبنهامز به ایران راه یافته است

او در ادامه می افزاید که توقع آنها از نوع بازار پوشاک در ایران چیزی مشابه بازار سایر کشورهای خاورمیانه است. به گفته این مسئول شرکت دبنهامز، فروش بعضی از سکسی ترین پوشاک زیر زنانه تولید این شرکت، در کشوری مثل عربستان سعودی بسیار زیاد است. البته او می گوید که ورود مردان به بخش لباس های زیر زنانه در این فروشگاه ممنوع خواهد بود.

با وجودیکه حکومت ایران همواره حساسیت های زیادی در خصوص نوع پوشش شهروندان و به خصوص جوانان ایرانی نشان داده است، اما تولید کنندگان پوشاک خارجی در چند سال اخیر تلاش مضاعفی را برای ورود به بازار نه چندان پر رقابت پوشاک در این کشور آغاز کرده اند.

پیش از این شرکت ایتالیایی بنتون و شرکت اسپانیایی مانگو هم از تصمیم خود مبنی بر ورود به بازار پوشاک ایران خبر داده بودند.

البته 2 سال پیش سفر لوسیانو بنتون، مدیر این شرکت به ایران، با واکنش های متفاوتی در میان مسئولان ایرانی از جمله عده ای از نمایندگان مجلس مواجه شد.

اما در نهایت این شرکت موفق شد مجوز فعالیت در ایران را کسب کند، و اکنون با چند شعبه رسما در ایران به فروش تولیدات خود می پردازد.