فراری: سال 2008 بهترین سال بود

فراری
Image caption فراری سال 2009 را نیز سالی خوب پیش بینی کرده است

در حالی که تقریبا تمام شرکت های اتومبیل سازی بزرگ در سرتاسر دنیا در پی بحران اقتصادی با مشکلات فراوان رو به رو شده اند و برای فرار از بحران دست به سوی دولت ها دراز کرده اند، شرکت ایتالیایی فراری اعلام کرده که در سال 2008 میلادی بیشترین سود سالانه خود در تاریخ این شرکت را کسب کرده است.

لوکا کوردرو دی مونتزمولو، رئیس شرکت فراری در یک کنفرانس خبری گفه همیشه آدم های شیفته و دیوانه ای هستند که در هر موقعیتی حاضر باشند پولشان را برای خرید یک فراری خرج کنند.

با توجه به اینکه قیمت ارزانترین اتومبیل های فراری از 250 هزار دلار شروع می شود، ممکن است فکر کنید در زمانی که همه از دشواری های بحران اقتصادی می گویند، حتی برای ثروتمندان هم خرید چنین اتومبیل هایی عملی نباشد.

اما این طور نیست؛ شرکت فراری اعلام کرده که در سال 2008 توانسته به بیشترین حد فروش و سود سالیانه خود دست پیدا کند.

البته قرار است فراری جزییات این آمار را در ماه ژانویه ی سال آینده اعلام کند، اما از سخنان آقای مون تزمولو، رییس این شرکت در جلسه ی کنفرانس خبری مشخص بود که او از عملکرد شرکت فراری بسیار راضی و خوشحال است.

او در این جلسه گفت که چه بحران مالی وجود داشته باشد چه نداشته باشد، آنها هنوز قادرند 6000 نفر را پیدا کنند که آن قدر "شیفته" هستند که تولیدات سالانه آنها را خریداری کنند.

او همچنین پیش بینی کرد با وجودی که بسیاری از کشورها و شرکت ها دچار رکود اقتصادی هستند، سال 2009 همچنان برای این شرکت سالی پر سود خواهد بود.

آقای مون تزمولو همچنین ریاست شرکت اتومبیل سازی فورد را بر عهده دارد که در حال حاضر در وضعیت بسیار متفاوتی نسبت به شرکت فراری به سر می برد.

این هفته مدیران فورد مجبور شدند 14 کارخانه ی خود را در ایتالیا برای یک ماه به حال تعطیلی درآورند و به دلیل افت تقاضا برای محصولاتشان، تعطیلات 15 هزار نفر از کارکنان خود را تمدید کردند.

این سرنوشتی است که بسیاری از خودروسازان دیگر هم به آن دچار شده اند. شرکت ژاپنی هوندا هم این هفته بار دیگر در مورد کاهش سود خود گزارش هشدار دهنده ای ارائه داد.

شرکت های خودروسازی بزرگ آمریکایی مانند جنرال موتورز و کرایسلر هم در انتظار کمک مالی دولت آمریکا هستند.

در شرایطی که به نظر می رسد شرکت فراری از سایر شرکت های خودروسازی سبقت قابل توجهی گرفته و آنها را در آینه عقب و با فاصله ای زیاد می بیند، سایر خودروسازان و کارکنان آنها تنها می توانند در آرزوی چنین عملکرد مثال زدنی باشند.

مطالب مرتبط