تحقیق درباره کلاهبرداری پنجاه میلیاردی در آمریکا

میدوف
Image caption میدوف به میلیاردها دلار کلاهبرداری از سرمایه گذاران متهم شده است

سازمان اصلی نظارت بر فعالیت های مرتبط با معاملات اوراق بهادار در آمریکا تحقیقاتی را در مورد ناکامی این سازمان در تشخیص یک کلاهبرداری پنجاه میلیارد دلاری به جریان می اندازد.

روز چهارشنبه، 17 دسامبر (27 آذر)، گزارش شد که کریستوفر کاگس، رئیس کمیسیون اوراق بهادار و معاملات بازار بورس ایالات متحده - اس ئی سی - دستور انجام تحقیقات در این مورد را صادر کرده است که چگونه این سازمان طی دست کم یک دهه، هشدارهای متعدد در مورد تخلف احتمالی شرکت سرمایه گذاری برنارد میدوف را نادیده گرفت.

پیشتر گزارش شده بود که از سال ها قبل، برخی از کارشناسان مالی نسبت به نحوه فعالیت شرکت برنارد میدوف هشدار داده و خواستار بررسی این فعالیت ها شده بودند.

کمیسیون اوراق بهادار و معاملات بازار بورس یک نهاد مستقل است که وظیفه حصول اطمینان از اجرای قوانین دولتی در زمینه فعالیت های مالی به خصوص معاملات بازارهای اوراق بهادار و موسسات وابسته فعال در این بازارها را برعهده دارد.

روز سه شنبه، برخی خبرگزاری های گزارش کردند که حتی در سال 1999، یکی از کارشناسان با اشاره به سود پرداختی شرکت برنارد میدوف به مشتریان آن که از ده درصد در سال کمتر نبود، آن را نشانه فعالتی غیر متعارف دانسته و خواستار رسیدگی به آن شده بود.

با اینهمه، کمیسیون اوراق بهادار ظاهرا به این هشدارها توجهی نشان نداد و مانع از ادامه فعالیت شرکت برنارد میدوف نشد.

خبر دستور رسیدگی به فعالیت های این شرکت در حالی منتشر می شود که آقای میدوف تا ساعاتی دیگر در برابر دادگاه حاضر خواهد شد.

قرار بود آقای میدوف روز سه شنبه در دادگاه حضور یابد اما خواستار یک روز فرصت شد تا بتواند وثیقه مورد نظر دادگاه را، که ده میلیون دلار تعیین شده است، تهیه و تضمین کند.

پنجاه میلیارد دلار کلاهبرداری

در صورتیکه متهم نتواند تا زمان تشکیل دادگاه در روز چهارشنبه، وثیقه تعیین شده را تهیه کند، تا زمان آغاز رسیدگی به پرونده کلاهبرداری به زندان خواهد افتاد.

Image caption چند بانک عمده اروپایی از مشتریان فریب خورده میدوف هستند

بر اساس محتوای این پرونده، برنارد میدوف، هفتاد ساله، متهم است که با ایجاد یک شرکت هرمی، چند هزار مشتری، از جمله تعدادی موسسات مالی و بانک های بزرگ آمریکایی و خارجی را قانع کرد تا برای کسب سودهایی به مراتب بالاتر از سود پرداختی موسسات دیگر، مبالغ کلانی را نزد این شرکت سرمایه گذاری کنند.

ظاهرا آقای میدوف عمدتا با استفاده از سپرده های مشتریان جدید به پرداخت سود یا اصل سرمایه مشتریان قبلی مبادرت می کرد و شرکت وی عملا از محل سرمایه گذاری و معاملات سهام و اوراق بهادار عایدی چندانی نداشت.

روز 11 دسامبر، ماموران پلیس فدرال آمریکا - اف بی آی - برنارد میدوف را به اتهام کلاهبرداری بازداشت کردند در حالیکه گفته می شد که وی در جمع گروهی از کارکنان شرکت خود اعتراف کرده بود که با وجود بدهی چند میلیارد دلاری، مجموع دارایی شرکت میدوف از حدود دویست تا سیصد میلیون دلار تجاوز نمی کند.

ارقام متفاوتی در مورد مجموع بدهی های شرکت میدوف به مشتریان شرکت گزارش شده اما گفته می شود که این بدهی ها احتمالا به حدود پنجاه میلیارد دلار می رسد و علاوه بر افراد عادی، تعدادی از موسسات مالی و تجاری و چند بانک عمده، از جمله بانک بریتانیایی اس اچ بی سی و بانک اسپانیایی سانتاندر، مبالغ هنگفتی را برای سرمایه گذاری در اختیار شرکت میدوف قرار داده بودند.

براساس برخی گزارش ها، شماری از مشتریان عمده شرکت برنارد میدوف در صدد هستند به طور جمعی علیه آقای میدوف شکایت کنند اما با توجه به شرایط مالی این شرکت، بعید به نظر می رسد که بتوانند حتی بخش کوچکی از سرمایه های خود را به دست آورند.

برنار میدوف فعالیت مالی خود را از سال 1960 با تشکیل یک صندوق سرمایه گذاری کوچک آغاز کرد و در سال های بعد، با توسل به شیوه های خاص معاملات در بازار اوراق بهادار، که برخی کارشناسان آنها را چندان موجه و اخلاقی تلقی نکرده اند، فعالیت این شرکت را توسعه داد.

مطالب مرتبط