'اوپک سقف تولید نفت را کاهش می دهد'

محل برگزاری اجلاس در وهران
Image caption اجلاس وهران در شرایط دشواری برای اعضای اوپک برگزار می شود

کشورهای عضو اوپک برای بررسی شرایط بازار نفت تشکیل جلسه می دهند و انتظار می رود با کاهش سقف تولید سازمان موافقت کنند.

روز چهارشنبه، 17 دسامبر (27 آذر)، وزیران نفت و انرژی دوازده کشور عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - در جلسه فوق العاده ای در شهر ساحلی وهران، الجزایر ، شرکت می کنند تا با توجه به روند نزولی بهای نفت خام در بازارهای جهانی، در مورد میزان تولید این سازمان تصمیم گیری کنند.

سقف تولید کل اوپک در حال حاضر به حدود 40 درصد کل تولید جهانی نفت می رسد و روسیه، از تولید کنندگان غیر عضو اوپک، نیز نماینده ای به این اجلاس اعزام کرده است.

روسیه پس از عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده و صادرکننده نفت خام در جهان محسوب می شود و تصمیم این کشور در مورد میزان تولید بر شرایط بازار نفت تاثیر قابل توجهی دارد .

با توجه به کاهش سریع بهای نفت خام در بازارهای جهانی در ماه های اخیر، انتظار می رود سازمان اوپک سقف تولید را کاهش دهد و روسیه نیز گفته است کاهش نفت تولیدی خود را مورد بررسی قرار می دهد هر چند در این مورد تعهدی نکرده است.

با بروز رکود در اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای نفت خام، بهای نفت در بازارهای جهانی در خلال چند ماه گذشته، پس از ماهها افزایش سریع، به شدت کاهش یافته است.

قیمت سبد نفتی اوپک، که پنج ماه پیش به بهای نزدیک به 145 دلار در بشکه معامله می شد، هفته گذشته به حدود 37 دلار تنزل کرد هرچند با انتشار خبر احتمال کاهش تولید سازمان، در روزهای اخیر اندکی بهبود یافت و روز سه شنبه اندکی بالاتر از 40 دلار در بشکه معامله شد.

Image caption وزیر نفت سعودی از دو میلیون بشکه کاهش تولید حمایت کرده است

به این ترتیب، بهای سبد نفتی اوپک در حال حاضر به حدود یک سوم بهای آن در پنج ماه پیش تنزل کرده و کشورهای صادر کننده را، که اقتصاد بسیاری از آنها به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است، با خطر کمبود منابع مالی و بحران اقتصادی مواجه ساخته است.

به خصوص برای آن گروه از کشورهای عضو، مانند ایران، ونزوئلا و الجزایر، که دارای جمعیت بیشتر هستند، کاهش سریع درآمدهای نفتی باعث بروز نگرانی شده است.

در هفته های اخیر، تمامی کشورهای عضو اوپک از لزوم کاهش سقف تولید حمایت کرده و آن را برای جلوگیری از سقوط بهای نفت خام در بازارهای جهانی لازم دانسته اند.

روز سه شنبه، علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی گفت که این کشور با کاهش مجموع تولید اوپک به میزان 2 میلیون بشکه در روز موافقت است و اظهارات وی با استقبال چند عضو دیگر اوپک، از جمله نیجریه، مواجه شد.

توافق بر سر کاهش تولید

عربستان سعودی تولید کننده بیش از یکسوم نفت اوپک است و آقای النعیمی از کاهشی به میزان ششصد هزار بشکه در تولید روزانه این کشور سخن گفته است.

برخی دیگر از کشورهای عضو از کاهشی بیشتر و تا حدود 2.6 میلیون بشکه در سقف تولید سازمان حمایت کرده اند اما به نقل از دبیرکل اوپک گزارش شده است که به احتمال زیاد، اجلاس وزیران در الجزیره با رقم دو میلیون بشکه در روز موافقت خواهد کرد و وزیر نفت ایران نیز چنین توافقی را پیش بینی کرده است.

به این ترتیب، طی کمتر از چهار ماه، سقف تولید اوپک برای سومین بار کاهش خواهد یافت در حالیکه بهای نفت خام در بازارهای جهانی نیز همچنان رو به سقوط داشته است.

Image caption احتمال کاهش واردات چین از عوامل موثر بر رکود بازار نفت بوده است

در ماه سپتامبر سال جاری، و با بروز نشانه هایی از رکود در بازار نفت و در حالیکه قیمت سبد نفتی اوپک به زیر 100 دلار رسیده بود، اعضای اوپک تصمیم گرفتند با تقلیل تولید کل سازمان به میزان پانصد هزار بشکه در روز، کل تولید را به 27.3 میلیون بشکه در روز کاهش دهند با این امید که مانع از تنزل بیشتر قیمت شوند.

با اینهمه، روند نزولی بهای نفت در بازارهای جهانی ادامه یافت و وزیران عضو اوپک در جلسه ماه اکتبر، و همزمان با تنزل بهای سبد نفتی به زیر 70 دلار، با کاهشی به میزان 1.5 میلیون بشکه در تولید روزانه این سازمان موافقت کردند.

با توجه به نگرانی در مورد تعمیق رکود در اقتصاد جهانی، و به ویژه کاهش سطح فعالیت های اقتصادی در کشورهایی مانند چین و هند، که رشد مصرف انرژی در آنها از عوامل افزایش بهای مواد خام در چند سال اخیر دانسته شده، تاثیر بلند مدت تر تصمیم اجلاس وهران بر شرایط بازار جهانی نفت مشخص نیست.

در عین حال، برخی کارشناسان عامل اصلی رکود در بازار جهانی نفت را کاهش سریع مصرف ندانسته بلکه آن را نتیجه وجود نفت مازاد بر مصرف در بازار تلقی کرده و گفته اند تا اواسط سال جاری، گروهی از معامله گران، با پیش بینی ادامه رشد سریع بهای این کالا، به پیش خرید مقادیر قابل توجه نفت مبادرت ورزیدند.

این نفت اینک وارد بازار شده و معامله گران، به دلیل نگرانی در مورد گسترش رکود جهانی، می کوشند هرچه سریعتر نفت خود را به فروش برسانند در حالیکه نه مصرف کنندگان به این میزان نفت نیاز دارند و نه معامله گران، به منظور سفته بازی، به خرید آن تمایلی نشان می دهند.

در حالیکه تنزل بهای نفت خام در ماه های اخیر به نگرانی جدی دولت ها در شماری از کشورهای عضو اوپک در مورد تامین منابع مالی مورد نیاز دامن زده است، برخی کارشناسان این وضعیت را برای دست زدن به اقداماتی در جهت مقابله با تعمیق رکود اقتصادی در جهان مساعد دانسته اند.

در چند ماه اخیر، بهای فرآورده های نفتی در کشورهای وارد کننده، پس از یک دوره رشد سریع کاهش یافته است و این وضعیت به دولت ها امکان آن را داده است تا یک رشته سیاست های انبساطی پولی و مالی را به اجرا بگذارند در حالیکه نگرانی کمتری در مورد نتایج تورمی این سیاست ها وجود دارد.

مطالب مرتبط