۳۰ کارخانه کرایسلر تعطیل شدند

خط تولید کرایسلر
Image caption شرکت کرایسلر همانند فورد و جنرال موتورز با کاهش شدید تقاضا برای محصولاتش مواجه شده است

شرکت اتومبیل سازی بحران زده کرایسلر به مدت یک ماه تولید در 30 کارخانه خود را متوقف می کند.

دلیل این مسئله نیاز این شرکت بزرگ آمریکایی برای صرفه جویی، در شرایطی است که دولت آمریکا به دنبال راهی برای کمک به صنعت عظیم اتومبیل سازی این کشور است.

هفته گذشته سنای آمریکا حاضر به تصویب طرحی 14 میلیارد دلاری جهت جلوگیری از ورشکستگی این صنعت نشد و به نگرانی ها از اخراج پرتعداد کارمندان این بخش و احتمالا فروپاشی کل این صنعت در آمریکا دامن زد.

دلیل دیگر کاهش تولید کرایسلر همگام شدن با روند جهانی کاهش تقاضا برای تولیدات آن است که به واسطه رکود اقتصادی رخ داده است.

فروشندگان اتومبیل در آمریکا حتی قادر به فروش محصولات به متقاضیان نیستند زیرا نمی توانند وام خرید اتومبیل در اختیار خریداران قرار دهند.

شرکت کرایسلر در بیانیه ای اعلام کرد: "در نتیجه بحران مالی، بازار اتومبیل به واسطه ادامه کمبود منابع مالی جهت ارائه وام به خریداران بالقوه، کماکان در رکود قرار دارد."

بی کاری

در نتیجه این شرایط احتمال بیشتر شدن مدت توقف فعالیت کارخانجات مذکور را ایجاد کرده است.

کرایسلر اعلام کرد: "کارگران کارخانه های اعلام شده پیش از دوشنبه 19 ژانویه سر کارهای خود باز نمی گردند."

شرکت فورد هم در روز چهارشنبه اعلام کرد در 10 کارخانه خود در آمریکای شمالی، تعطیلات دو هفته ای کریسمس را به مدت یک هفته بیشتر تمدید می کند.

هفته گذشته جنرال موتورز اعلام کرد تقریبا یک سوم تولید خود در آمریکای شمالی را متوقف می کند.

کرایسلر، فورد و جنرال موتورز ، سه شرکت عمده اتومبیل سازی آمریکا، هشدار داده بودند اگر دولت آمریکا با یک مجموعه وام جهت حمایت از این صنعت موافقت نکند احتمال بی کاری میلیونها کارمند آنها وجود دارد.

روز سه شنبه هفته جاری کاخ سفید هشدار داد که این شرکت ها برای دستیابی به مبالغ کمکی دولت آمریکا باید امتیازاتی بدهند.

مطالب مرتبط