اوباما: خودروسازان اصلاح شوند

خودروسازان آمریکایی
Image caption آقای اوباما گفت خودروسازان آمریکایی باید "تصمیم هایی دشوار" اتخاذ کنند

باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا از انجام کمک چند میلیارد دلاری به شرکت های بزرگ اتومبیل سازی در آمریکا استقبال کرده است اما هشدار داد که این صنعت با "تصمیم هایی دشوار" روبرو است.

قرار است دولت آمریکا برای فراهم کردن شرایط ادامه فعالیت شرکت های جنرال موتورز و کرایسلر 17.4 میلیارد دلار بصورت وام در اختیار آنها قرار دهد.

آقای اوباما این کمک را "گامی ضروری برای کمک به ممانعت از فروپاشی" صنعت اتومبیل سازی در آمریکا دانست.

با این حال او اتومبیل سازان عمده آمریکایی را فراخواند تا "این موقعیت برای اصلاح روش های بد مدیریتی" را بر باد ندهند.

او گفت: "با این کمک کوتاه مدت شرکت های اتومبیل سازی باید همه سهام داران خود را متحد سازند تا تصمیم های دشواری که برای بقاء طولانی مدت آنها لازم است اتخاذ کنند."

دولت آمریکا از بخشی از 700 میلیارد دلاری که برای نجات بانک های آمریکایی اختصاص داده بود برای کمک به صنعت اتومبیل سازی آمریکا استفاده خواهد کرد و از این رو این طرح نیاز به تایید کنگره آمریکا نخواهد داشت.

تا پیش از پایان سال جاری میلادی شرکت جنرال موتورز از کمک اختصاص داده شده 9.4 میلیارد دلار و کرایسلر چهار میلیارد دلار دریافت خواهند کرد و چهار میلیارد دلار دیگر نیز در اوایل سال آینده میلادی به این شرکت ها پرداخت خواهد شد.

مدیران شرکت فورد، دیگر خودروساز عمده آمریکایی ابراز امیدواری کرده اند که بتوانند بدون بهره گیری از کمک دولت بر مشکلات فعلی غلبه کنند.

جورج بوش که خبر کمک دولت آمریکا به دو شرکت جنرال موتورز و کرایسلر را اعلام کرد گفت: "انفعال دربرابر سقوط صنعت اتومبیل سازی در امریکا "اقدامی مسئولانه" نیست.

مدیران این شرکت ها گفته بودند که حتی وضعیت ورشکستگی هم می تواند آنها را بطور کامل از صحنه این صنعت خارج کند و به بیکاری میلیون ها آمریکایی منجر شود.

ریگ واگونر، مدیرعامل جنرال موتورز پس از اعلام خبر کمک دولت آمریکا گفت شرکت او توجه خود را بر روی "اجرای کامل طرح تغییر ساختاری که اوایل ماه جاری با نمایندگان کنگره بررسی شد" معطوف خواهد کرد.

او گفت: "این طرح، نقشه برپایی یک جنرال موتورز تازه و برای صد سال دوم فعالیت ما است."

مطالب مرتبط