تولید کنندگان و مصرف کنندگان نفت در لندن گرد هم می آیند

بشکه نفت
Image caption بررسی بازار نفت یکی از اهداف نشست لندن است

وزیران انرژی و مقامات ارشد کشورهای تولید کننده و مصرف کننده نفت، با هدف ثبات بازار نفت روز جمعه ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر) در نشست لندن شرکت می کنند.

در این نشست، تولید کنندگان و صادرکنندگان نفت به همراه مدیران شرکت های نفتی ضمن بررسی بازار نفت، در باره ثبات قیمت نفت و چشم انداز آینده بازار انرژی تبادل نظر خواهند کرد.

شش ماه پیش زمانی که قیمت نفت به شدت افزایش یافته بود، نشست مشابهی با حضور تولید کنندگان و مصرف کنندگان بزرگ نفت در جده عربستان برگزار شد.

در آن زمان برخی مصرف کنندگان نفت، علت افزایش قیمت نفت را، کمبود ظرفیت تولید می دانستند و خواستار عرضه بیشتر نفت در بازار جهانی بودند. گوردون براون نخست وزیر بریتانیا که از شرکت کنندگان در اجلاس جده بود، علاوه بر افزایش تولید نفت خام بر افزایش سرمایه گذاری در تولید انرژی های جایگزین تاکید کرد.

آقای براون از کشورهای ثروتمند تولید کننده نفت خواست تا بخشی از درآمد نفتی خود را در طرح های انرژی بادی و هسته ای در کشورهایی مانند بریتانیا سرمایه گذاری کنند.

اکنون برخلاف شش ماه پیش، به دلیل بحران اقتصادی جهانی، مصرف نفت به شدت کاهش یافته است و کشورهای صادر کننده نفت تلاش می کنند با کاهش تولید، به افزایش قیمت نفت کمک کنند.

شش ماه پیش و در زمان اوج قیمت نفت، استدلال مصرف کنندگان نفت این بود که تولید کافی نیست و اکنون تولید کنندگان نفت می گویند که بازار باز مازاد عرضه مواجه است و برای همین اعضای اوپک تاکنون بیشتر از چهار میلیون بشکه از تولید خود کم کرده اند.

تلاش برای افزایش قیمت نفت

نشست لندن یک روز بعد از نشست کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در الجزایر برگزار می شود و غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران نیز در نشست لندن حضور خواهد داشت.

Image caption اعضای اوپک در طول چهار ماه، چهارمیلیون و دویست هزار بشکه از تولید خود کم کرده اند

این نشست در حالی برگزار می شود که قیمت نفت به کمترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده و وزیران نفت اوپک برای سومین بار، تولید خود را به میزان دو میلیون و دویست هزار بشکه کاهش داده اند.

اوپک پیش از این نیز دست به کاهش تولید خود زده بود و با تصمیم جدید اوپک ، این سازمان طی چهار ماه حدود چهار میلیون و دویست هزار بشکه از تولید نفت خود کاسته است.

به این ترتیب از سال آینده میلادی، تولید اوپک به ۲۴ میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

این اقدام بعد از آن صورت گرفت که با بروز رکود در اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای نفت خام، بهای نفت در بازارهای جهانی در چند ماه گذشته، پس از ماهها افزایش سریع، به شدت کاهش یافت.

قیمت سبد نفتی اوپک، که پنج ماه پیش به قیمت حدود ۱۴۵ دلار در بشکه معامله می شد، هفته گذشته به حدود ۳۷ دلار تنزل کرد ولی بعد از انتشار خبر احتمال کاهش تولید این سازمان، اندکی بهبود یافت و روز چهارشنبه بالاتر از ۴۰ دلار در بشکه معامله شد.

به این ترتیب، بهای سبد نفتی اوپک در حال حاضر به حدود یک سوم بهای آن در پنج ماه پیش تنزل کرده و کشورهای صادر کننده را، که اقتصاد بسیاری از آنها به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است، با خطر کمبود منابع مالی و بحران اقتصادی مواجه ساخته است.

کارشناسان می گویند در حال حاضر نشانه ای از افزایش قیمت نفت در بازار به چشم نمی خورد اما اعضای اوپک امیدوارند که قیمت نفت در سال آینده میلادی افزایش پیدا کند.

در حالی که تنزل بهای نفت خام به نگرانی جدی دولت ها در شماری از کشورهای عضو اوپک در مورد تامین منابع مالی مورد نیاز دامن زده است، برخی کارشناسان این وضعیت را برای دست زدن به اقداماتی در جهت مقابله با تعمیق رکود اقتصادی در جهان مساعد دانسته اند.

چند ماه پیش به دلیل بالا بودن قیمت نفت، امکان اجرای سیاست های انبساطی وجود نداشت، زیرا همواره این نگرانی جود داشت که تزریق حجم زیاد نقدینگی و افزایش هزینه دولت به تورم منجر شود.

اما اکنون کاهش بهای نفت به دولت ها امکان داده است تا با نگرانی کمتری برای مهار بحران اقتصادی، یک رشته سیاست های انبساطی پولی و مالی را به اجرا بگذارند.

مطالب مرتبط