موافقت دولت بوش با نجات صنایع اتومبیل سازی آمریکا

تولیدات جنرال موتورز
Image caption کارخانجات اتومبیل سازی آمریکا گفته بودند در صورت عدم دریافت کمک ورشکست خواهند شد

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده است که برای نجات سه کارخانه بزرگ اتومبیل سازی آمریکا معادل 17 میلیارد و 400 میلیون دلار وام در اختیار این سه کارخانه قرار می دهد.

بخش عمده این وام های اضطراری فورا یعنی در ماه های دسامبر و ژانویه به دو کارخانه جنرال موتورز و کرایسلر پرداخت می شود.

مبلغی نیز در اختیار کارخانه اتومبیل سازی فورد قرار داده خواهد شد. ولی گفته شده که در حال حاضر این کارخانه به کمک فوری نیاز ندارد.

جورج بوش می گوید شرط پرداخت وام این است که صنعت اتومبیل سازی اقدام به بازسازی خود کند و در غیر این صورت باید پولی را که دریافت کرده، پس دهد.

جورج بوش گفت فروپاشی صنعت اتومبیل سازی آمریکا، به کل اقتصاد آمریکا لطمه زده، بحران مالی را دشوارتر ساخته و دولت باراک اوباما را در نخستین روزهای دوره ریاست جمهوری اش با مشکل روبرو می ساخت.

ولی آقای بوش خاطرنشان کرد که اتومبیل سازان آمریکایی نیز با توجه به این که لازم است در این صنعت اصلاحات زیادی به عمل آید، باید تصمیمات مشکلی بگیرند.

واکنش باراک اوباما

موافقت آقای بوش با طرح نجات کارخانه های اتومبیل سازی آمریکا با استقبال باراک اوباما روبرو شد.

وی گفت برای کمک به جلوگیری از ورشکستگی این کارخانه ها لازم بود این اقدامات به عمل آید.

آقای اوباما صاحبان کارخانه ها را ترغیب کرد که فرصتی را که به آنان داده شده، از دست ندهند.

هفته گذشته تلاش هایی که برای دادن یک کمک 14 میلیارد دلاری به اتومبیل سازان آمریکایی به عمل آمده بود، با مخالفت مجلس سنای آمریکا روبرو شد.

این مخالفت موجب بروز نگرانی در مورد بیکار شدن کارگران این رشته و احتمال ورشکستگی این کارخانه ها شد.

صاحبان کارخانه های کرایسلر، فورد و جنرال موتورز، به دفعات هشدار داده بودند ک در صورتی که دولت آمریکا با مجموعه وام هایی برای کمک به صنعت اتومبیل سازی موافقت نکند، ممکن است تا یک میلیون نفر بیکار شوند.

دولت آمریکا تاریخ 31 مارس سال 2009 را آخرین مهلت برای این که کارخانجات اتومبیل سازی به کار خود سر و سامان دهند، اعلام کرده است.

مطالب مرتبط