'بانک سپه فعالیتش را در رم و لندن از سرگرفت'

نشان بانک سپه
Image caption فعالیت بانک سپه در خارج از ایران با قطعنامه شورای امنیت متوقف شده است

در حالی که بانک سپه ایران تحت تحریم شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد، حسنعلی قنبری، مدیر عامل این بانک گفته است که فعالیت این بانک در رم و لندن از سر گرفته شده است.

شورای امنیت سازمان ملل در سومین قطعنامه ای که علیه پرونده هسته ای ایران صادر کرد، بانک سپه را مشمول تحریم ها قرار داد و بعد از آن فعالیت بانک سپه به خصوص در اروپا متوقف شد.

خبرگزاری های ایرانی به نقل از آقای قنبری نوشته اند: "با اعمال تحریم های صورت گرفته علیه بانک سپه فعالیت شعبه رم این بانک متوقف شد اما با پیگیری های صورت گرفته مشکل حل و فعالیت این بانک از سر گرفته شده است."

به گفته مدیر عامل بانک سپه، برای اثبات حقانیت بانک سپه وکیل گرفته شد و متن دعاوی بانک در دادگاههای ایتالیا مطرح و حقانیت بانک سپه به اثبات رسید.

آقای قنبری همچنین تاکید کرده که شعبه بانک سپه در لندن نیز فعالیت خود را از سرگرفته و سرمایه این بانک نیز به یورو تبدیل شده تا شرایط فعالیت بانک سپه بهتر و گسترده تر شود.

مشخص نیست بانک سپه که تحت تحریم های بین المللی قرار دارد چگونه توانسته مجوز فعالیت دوباره در رم و لندن را بگیرد.

بانک سپه پنجمین بانک دولتی ایران و نخستین بانک ایرانی است که در سال ۱۹۲۵ تاسیس شد.

این بانک در فرانکفورت، رم و پاریس شعبه دارد و در لندن نیز از طریق بانک سپه بین المللی فعالیت می کرد.

دو سال پیش ابتدا وزارت خزانه داری آمریکا بانک سپه ایران را به خاطر همکاری با صنایع موشکی این کشور تحریم کرد و یک سال بعد از آن نیز شورای امنیت سازمان ملل بانک سپه را در فهرست شرکت های تحت تحریم قرار داد.

از نظر آمریکا شعب بانک سپه در خارج از این کشور در برنامه موشکی نظامی ایران نقش مهمی داشتند و به همین دلیل تحت تحریم قرار گرفته اند.

شورای امنیت سازمان ملل به دلیل خودداری ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم تاکنون پنج قطعنامه علیه ایران تصویب کرده است اما ایران ایران می گوید هدف برنامه اتمی اش صلح آمیز است اما اعضای شورای امنیت به ویژه آمریکا می گویند ایران قصد دارد تا به امکان ساخت ساخت سلاح اتمی دست یابد.

در قطعنامه های دیگر شورای امنیت نیز از دولت ها خواسته شده تا در اعطای اعتبارها و تسهیلات تجاری به بخش خصوصی برای مبادلات بازرگانی با ایران مراقبت بیشتری به خرج بدهند.

شورای امنیت همچنین از دولتها خواسته تا در مورد همکاری موسسات مالی در کشورشان با بانک های ایرانی به خصوص بانک صادرات و ملی ایران وشعب خارجی آنها هوشیار باشند.

صدور این قطعنامه ها و محدودیت هایی مالی که برخی کشورها از جمله آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته اند، باعث شده تا معاملات تجاری این کشور با کشورهای دیگر با مشکلاتی مواجه شود.

مطالب مرتبط