کانادا به شرکت های خودروسازی کمک می کند

هارپر
Image caption هارپر کمک به شرکت های خودروسازی در کانادا را تاسف بار اما لازم دانست

استفن هارپر، نخست وزیر کانادا، اعلام کرده است که به صنعت خودروسازی در کشورش تا سقف 4 میلیارد دلار کانادا کمک خواهد کرد.

او روز شنبه (20 دسامبر) تاکید کرد که حدود 20 درصد از خودروهای ساخته شده در منطقه آمریکای شمالی، در کانادا تولید می شوند.

هر سه شرکت خودروسازی بزرگ آمریکا یعنی کرایسلر، فورد و جنرال موتورز در کانادا کارخانه هایی دارند و کمپانی هایی به عنوان شعبه نمایندگی در کانادا تاسیس کرده اند.

کمک جدید در نظر گرفته شده از سوی نخست وزیر کانادا معال 3 میلیارد و سیصد هزار دلار آمریکاست.

قرار است بخش عمده این مبلغ به دو شعبه کانادایی شرکت های جنرال موتورز و کرایسلر داده شود.

جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز جمعه (19 دسامبر) اعلام کرد که برای نجات صنعت خودروسازی وامی به ارزش 17 میلیارد و 400 میلیون دلار در نظر گرفته است.

بخش عمده این مبلغ که از محل بودجه کمک اضطراری مشروط به موسسه های مالی تامین شده، طی دو ماه دسامبر و ژانویه به دو شرکت جنرال موتورز و کرایسلر پرداخت خواهد شد.

بر اساس یک برآورد، در صورت ورشکستگی این دو شرکت، دست کم 600 هزار نف هم در کانادا طی پنج سال شغل خود را از دست خواهند داد.

نخست وزیر کانادا نگران است که هرگونه تغییر در ساختار و نحوه فعالیت های شرکت های خودروسازی آمریکایی در آینده به تعطیلی کارخانه های آن ها در کشورش منجر شود.

او کمک کلان به شرکت های خودروسازی در کانادا را تاسف بار اما لازم دانسته است. طرح کمک دولت او شامل کمک به تولید کنندگان قطعات یدکی و ارائه تسهیلات مالی به خریداران خودرو نیز می شود.

مطالب مرتبط