کمک دولت آمریکا به شرکت های خودروسازی

تولیدات جنرال موتورز
Image caption جورج بوش ورشکستگی شرکت های خودروسازی را غیر قابل قبول می داند

جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده که برای نجات صنعت خودروسازی کشورش یک وام اضطراری به ارزش 17 میلیارد و 400 میلیون دلار در نظر گرفته است.

بخش عمده این مبلغ که از محل بودجه کمک اضطراری به موسسه های مالی تامین شده، طی دو ماه دسامبر و ژانویه به دو کارخانه جنرال موتورز و کرایسلر پرداخت خواهد شد.

ناظران کرایسلر را از لحاظ مالی ضعیف ترین شرکت خودروسازی آمریکا می دانند. سهام این شرکت خصوصی در بازارهای بورس مبادله نمی شود.

شرکت فورد در معرض ورشکستگی فوری قرار ندارد و در حال حاضر خواهان دریافت وام فوری از دولت نشده است.

بر اساس برنامه دولت آمریکا، 13 میلیارد و چهارصد میلیون دلار به شرکت جنرال موتورز و 4 میلیارد دلار نیز به شرکت کرایسلر اعطا خواهد شد.

اما کاخ سفید این وام را به طور مشروط در اختیار این دو شرکت آمریکایی قرار می دهد و آن ها را ملزم کرده است تا پایان ماه مارس آینده، تغیرات اساسی در نحوه مدیریت و ساختار خود انجام دهند.

از جمله شرایط در نظر گرفته شده برای این شرکت ها عبارتند از، کاهش بدهی های و تعهدات مالی آن ها با صدور سهام های جدید و نیز برابر شدن سطح مزایا و دستمزد کارگران این شرکت ها با حقوق و مزایای شرکت های رقیبی مانند تویوتا و نیسان که در آمریکا فعالیت دارند.

در صورت ناکامی در اجرای این شروط تا پایان ماه مارس، شرکت های جنرال الکتریک و کرایسلر متعهد خواهند بود، وجه نقد دریافت شده را به دولت آمریکا پس بدهند.

جورج بوش روز جمعه هشدار داد که فروپاشی صنعت اتومبیل سازی آمریکا، به کل اقتصاد آمریکا لطمه خواهد زد و نیز دولت باراک اوباما را در نخستین روزهای دوره ریاست جمهوری اش با مشکل روبرو خواهد کرد.

ولی آقای بوش همچنین گفت، شرکت های خودروسازی آمریکایی با توجه به این که لازم است در این صنعت اصلاحات زیادی به عمل آید، باید تصمیمات مشکلی بگیرند.

موافقت آقای بوش با طرح نجات کارخانه های اتومبیل سازی آمریکا با استقبال باراک اوباما روبرو شد.

او گفت برای کمک به جلوگیری از ورشکستگی این کارخانه ها لازم بود این اقدامات به عمل آید.

مذاکرات اصلی درباره سطح حقوق و دستمزدهای کارگران شرکت های خودروسازی آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما انجام خواهد شد. او با اتحادیه های کارگری این شرکت ها رابطه نزدیکی دارد.

هفته گذشته تلاش هایی که برای دادن یک کمک 14 میلیارد دلاری به اتومبیل سازان آمریکایی به عمل آمده بود، با مخالفت مجلس سنای آمریکا روبرو شد.

این مخالفت موجب بروز نگرانی در مورد بیکار شدن کارگران این رشته و احتمال ورشکستگی این کارخانه ها شد.

صاحبان کارخانه های کرایسلر، فورد و جنرال موتورز، به دفعات هشدار داده بودند ک در صورتی که دولت آمریکا با مجموعه وام هایی برای کمک به صنعت اتومبیل سازی موافقت نکند، ممکن است تا یک میلیون نفر بیکار شوند.

مطالب مرتبط