انتخاب اپراتور سوم تلفن همراه در ابهام

موبایل در ایران
Image caption انتخاب اپراتور دوم موبایل در ایران هم بی مناقشه نبود

با وجود پایان مهلت اعلام نام برنده مزایده قرارداد ایجاد اپراتور سوم تلفن همراه در ایران، هنوز نام برنده آن از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نشده است.

در طی روز دوشنبه برخی منابع خبری نام کنسرسیومی را که با مشارکت شرکت الاتصالات از امارات متحده عربی در مزایده شرکت کرده بود را بعنوان برنده مزایده اعلام کردند اما ساعاتی بعد، سازمان تنظیم مقررات، اخبار منتشر شده در این زمینه را تکذیب کرد و روز سه شنبه 3 دی ماه را بعنوان زمان احتمالی اعلام نام برنده مزایده اعلام نمود.

پس از تکذیب خبر اعلام نام برنده مزایده، منابع خبری که اقدام به انتشار خبر در این زمینه کرده بودند نیز اخبار مربوط را از سایت اینترنتی خود حذف نمودند.

برخی منابع آگاه هم خبر داده اند که همزمان با روزنامه های کثیرالانتشار تماس گرفته شد و تقاضاهایی مبنی بر چاپ نکردن اخبار در این زمینه مطرح گردید.

اپراتور سوم تلفن همراه قراردادی 15 ساله دارد و پیش بینی شده که 17 میلیون مشترک تلفن همراه جذب کند که از این تعداد شش میلیون در حوزه تلفن همراه و 11 میلیون در حوزه دیتا خواهد بود.

بر اساس قانون شرکت های خارجی نمی توانند بیشتر از 49 درصد سهام اپراتور سوم را در اختیار داشته باشند.

از شرایط اصلی این اپراتور این است که باید پنج درصد از سهام آن در اختیار اپراتوری باشد که حداقل پنج میلیون مشترک در خارج از ایران داشته باشد.

پیش بینی می شود اجرای اپراتور سوم به حدود سه میلیارد دلار سرمایه اولیه نیاز داشته باشد.

اپراتور اول ایران دولتی و اپراتور دوم نیز با مشارکت شرکت های ایرانی و شرکت "ام تی ان" افریقایی جنوبی در قالب شرکت "ایرانسل" فعال است.

در حال حاضر این دو اپراتور بیشتر از 24 میلیون مشترک دارند و تلاش گسترده ای بین اپراتور اول و دوم برای جذب مشترک بیشتر در جریان است.

شرکت "ام تی ان" افریقای جنوبی حدود چهار سال پیش در حالی به عنوان شریک شرکت های ایرانی در اپراتور دوم انتخاب شد که قرارداد همکاری با شرکت ترک سل بین دولت و این شرکت امضا شده بود ولی مجلس ایران با طرح بحث امنیتی، قرارداد را باطل کرد.

بر اساس گزارش ها، شرکت ترک سل نیز با وجود تجربه تلخ گذشته، برای شرکت در مزایده اپراتور سوم تلفن همراه ابراز آمادگی کرده بود.

مطالب مرتبط