بر سر ایجاد 'اوپک گازی' توافق شد

آرم مجمع
Image caption اجلاس مسکو در صدد تقویت مجمع صادر کنندگان گاز است

کشورهای عمده صادر کننده گاز از جمله روسیه ایران و ونزوئلا گامهای نهایی برای ایجاد یک سازمان اقتصادی تازه برای هماهنگ کردن سیاست های تولید و صدور گاز را برداشته اند.

شرکت کنندگان در "مجمع کشورهای صادر کننده گاز" (GECF) اعلام کردند مقر دائم خود را در کشور قطر برپا خواهند کرد.

قطر برای کسب میزبانی مقر اصلی سازمان جدید در رقابت با شهر های سن پیترزبورگ و تهران پیروز شد.

برخی تحلیلگران ابراز نگرانی کرده اند که این گروه بتواند همانند اوپک، سازمان کشورهای صادر کننده نفت، قیمت گاز را در بازار کنترل کند، اما مسئولان حاضر در مجمع در گفتگو با رسانه ها به شدت تاکید کرده اند که هدف جلسه مجمع، توافق بر سر منشورعملکرد بوده است و نه ایجاد سازمانی مانند اوپک.

سرگئی شماتکو وزیر انرژی روسیه خطاب به رسانه ها گفت: "ما امروز درباره نیاز به توافق بر سر سطح تولید گاز گفتگو نخواهیم کرد. دید ما گسترده تر از این مسئله است."

فکر ایجاد سازمانی معادل اوپک، اما برای تولید کنندگان و صادر کنندگان گاز طبیعی، اولین بار در سال 2001 در اجلاسی در تهران مطرح شد و وزرای کشورهای تولید کننده هر سال با یکدیگر دیدار کرده اند، اما این اولین باری بود که بر سر موازین اولیه عملکرد این سازمان توافق به دست آمد.

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه که از توافق بر سر منشور عملکرد سازمان جدید خبر داد، در یک سخنرانی در این اجلاس گفت "دوران گاز ارزان قیمت به پایان رسیده و استخراج منابع جدید از نواحی دور افتاده پرهزینه خواهد بود."

ساز و کار بازار گاز کاملا با بازار نفت متفاوت است زیرا برای صادرات گاز معمولا به ساخت خطوط انتقال گران قیمت نیاز دارد و قراردادهای طولانی مدت هستند، در حالیکه نفت بر اساس قیمت بازار محل تولید مبادله می شود و انتقال نفت خریداری شده در کوتاه مدت صورت می گیرد.

روسیه می گوید هدف آن است که مبادله اطلاعات انجام شود و سرمایه گذاری ها هماهنگ شود اما کشور های وارد کننده گاز به دقت آنچه کشور های صادر کننده انجام می دهند را دنبال خواهند کرد. اعضاء مجمع کشورهای صادر کننده گاز را الجزایر، بولیوی، برونئی، مصر، اندونزی، ایران، لیبی، مالزی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی و ونزوئلا تشکیل می دهند.

نمایندگان کشورهای نروژ و قزاقستان نیز بعنوان ناظر در اجلاس مسکو شرکت کردند.

روسیه، ایران، قطر، ونزوئلا و الجزایر در مجموع دو سوم منابع گاز جهان را در اختیار دارند و 42 درصد گاز تولیدی جهان را به بازار می فرستند.

مطالب مرتبط