کاهش بی سابقه تولید صنعتی در ژاپن

Image caption تقاضای جهانی برای کالاهای ژاپنی در حال کاهش است

دولت ژاپن اعلام کرده است که حجم تولیات صنعتی این کشور در ماه نوامبر سال 2008 به نسبت ماه های گذشته 8 درصد سقوط کرده که تاکنون چنین کاهشی بی سابقه بوده است.

همزمان میزان بی کاری در این کشور نیز به تقریبا 4 درصد جمعیت رسیده است.

در ماه نوامبر با بیکار شدن بیش از 100 هزار نفر، رقم بیکاران حدودا به 2.5 میلیون نفر رسید و بر اساس اطلاعات موجود افرادی که بر اساس قرارداد موقت مشغول به کار بوده اند بیش از دیگران تحت تاثیر قرار گرفته اند.

به واسطه رکود اقتصادی جهانی و سقوط تقاضا کارخانه های متعددی تعطیل شده اند و از شمار مشاغل موجود به شدت کاسته شده است.

تنها در ماه اکتبر تولید در کارخانه های عمده ژاپنی 3.1 درصد کاهش داشت.

از سال 1953 که ژاپن ثبت اطلاعات درباره تولید داخلی خود را آغاز کرد چنیی کاهشی در تولید بی سابقه بوده است.

بر اساس آمار جدیدی که توسط وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنایع ژاپن اعلام شده انتظار می رود تولید صنعتی احتمالا تا حدود 8 درصد در ماه دسامبر سقوط کند.

بزرگترین کاهش در تولید اتومبیل، دستگاه های صنعتی، ابزار و وسایل الکترونیکی مشاهده می شود که در پی اعلامیه های افت تولید توسط شرکت هایی همچون تویوتا و سونی ایجاد شده اند.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد "در مجموع تولید به سرعت در حال کاهش است."

دانکن بارتلت، گزارشگر بی بی سی در توکید می گوید معمولا کارخانجات ژاپنی کارآمد و مشغول هستند اما در حال حاضر از آنجا که مشتری چندانی برای محصولاتشان وجود ندارد، حجم کار آنها هم کاهش یافته است.

در بخش خودروسازی بسیاری از شرکت ها تصمیم گرفته اند تا زمانی که محصولات فعلی خود را نفروخته اند، محصول جدیدی تولید نکنند.

همچنین بالارفتن قیمت ملزومات اولیه همچون غذا، سوخت و الکتریسیته باعث شده که در مجموع قیمت اقلام مصرفی نسبت به یک سال قبل یک درصد افزایش پیدا کند.

دولت ژاپن پیشتر پیش بینی کرده بود که اقتصاد این کشور در سال 2009 رشد نخواهد کرد.

ژاپن دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین اقتصاد آسیا است و به اعتقاد کارشناسان با وجود تلاش دولت و بانک مرکزی ژاپن برای کمک به وسیله افزایش نقدینگی و کاهش نرخ بهره به نظر می رسد شرایط رکورد در ژاپن بدتر خواهد شد.

مطالب مرتبط