سال 2008، سال فاجعه های طبیعی

زلزله در سیچوآن
Image caption زلزله سیچوآن یکی از چند فاجعه طبیعی سال 2008 در قاره آسیا بود

یکی از بزرگ ترین شرکت های بیمه اتکایی در جهان می گوید سال 2008 از لحاظ فاجعه های طبیعی یکی از ویران کننده ترین سال ها بوده است.

شرکت بیمه Munich Re می گوید در سال جاری میلادی در مقایسه با سال 2007، تاثیر این فاجعه ها هم از نظر انسانی و هم اقتصادی به مراتب بیشتر بوده است.

این شرکت معتقد است تغییرات آب و هوا قدرت تخریب فاجعه هایی مانند طوفان و سیل را افزایش داده است.

تورستن جیورک، از مقامات شرکت بیمه Munich Re، خواسته است که برای جلوگیری از فاجعه های مرتبط با تغییرات جوی، تولید گاز های گلخانه ای تحت کنترل درآید.

در سال جاری میلادی بیش از 220 هزار نفر در جریان بلایای طبیعی مانند گردباد، زلزله و سیل جان خود را از دست دادند.

در همین حال، کل خسارات مالی جهانی ناشی از این حوادث، به 200 میلیارد دلار رسید . رقم زیان هایی که بیمه نشده بود معادل 45 میلیارد دلار یعنی 50 درصد بیش از سال 2007 بود.

تورستن جیورک می گوید:" تغییرات جوی هم اکنون شروع شده است و به احتمال بسیار زیاد این عامل به افزایش فاجعه های ناشی از گرمایش هوا کمک کرده است."

این مقام به نقل از سازمان جهانی هواشناسی می گوید سال 2008 یکی از گرم ترین سال های جهان از هنگامی است که ثبت درجه گرمای هوا شروع شده است. در حقیقت در 10 سال از 12 سال گذشته، رکورد گرمای هوا شکسته شده است.

فاجعه های طبیعی در آسیا

بدترین فاجعه های طبیعی سال 2008 در قاره آسیا اتفاق افتاد.

طوفان نرگس در برمه نزدیک به 130 هزار نفر را کشت و خسارات مالی فراوانی به جای گذاشت.

Image caption در سال 2008 پنج طوفان ویران کننده در اقیانوس اطلس شمالی رخ داد

زلزله ای که در ماه مه گذشته در ایالت سیچوآن در چین رخ داد نزدیک به 70 هزار نفر را کشت و میلیون ها نفر را بی خانمان کرد.

تورستن جیورک، می گوید خسارات مالی ناشی از این زلزله به 85 میلیارد دلار رسید. این رقم، پس از زلزله کوبه در ژاپن، بیشترین زیان مالی ناشی از یک فاجعه طبیعی محسوب می شود.

ولی این خسارات بیمه نشده بودند و در نتیجه از نظر اقتصادی زیان وارده بسیار مهم و جبران آن مشکل بود.

در سال 2008، در آمریکا، طوفان آیک که یکی از 5 طوفان مهیب سال 2008 در محدوده اقیانوس اطلس شمالی ( آتلانتیک شمالی) بود، 30 میلیارد دلار خسارت به بار آورد. این منطقه در سال 2008 شاهد 16 طوفان استوایی بود.

پرفسور پیتر هوپ، که رئیس بخش تحقیقات درباره خطرات ناشی از فاجعه های طبیعی، در شرکت بیمه اتکایی Munich Re است می گوید احتمال بسیار زیاد وجود دارد که گرم تر شدن هوای کره زمین، ناشی از تولید گازهای گلخانه ای توسط بشر است.

توصیه مقامات شرکت مورد بحث این است که رهبران جهان باید برای کنترل تولید گاز کربنیک، تدابیر موثر و الزام آوری اتخاذ کنند تا تغییرات جوی محدود شده و این تضمین داده شود که نسل آینده مجبور نخواهد شد با فاجعه های طبیعی که کنترل آن مشکل است دست و پنجه نرم کند.