اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی در پایین ترین حد

خریداران در فروشگاه جی سی پنی
Image caption مصرف کنندگان آمریکایی چشم انداز اقتصادی را بیش از پیش منفی می بینند

همزمان با ادامه روند نزولی اقتصاد و افزایش بیکاری در آمریکا، میزان اعتماد مصرف کنندگان در این کشور در ماه دسامبر به سطح تازه ای که یک رکورد به حساب می آید افت کرده است.

شاخص اعتماد مصرف کننده که در ماه نوامبر رقم 44 و هفت دهم بود به رقم 38 افت کرد درحالی که انتظار می رفت در این فاصله رشد کند.

تحلیلگران می گویند که به نظر می رسد وضعیت بسیار بد بازار کار "خبرهای خوب" مربوط به افت بهای نفت از نظر مصرف کنندگان را تحت الشعاع قرار داده باشد.

همزمان براساس یک مطالعه تازه، افت بهای مسکن در 20 شهر آمریکا در ماه اکتبر رکورد سالانه تازه ای را ثبت کرد.

به گفته مرکزی به نام "هیات کنفرانس" که شاخص اعتماد مصرف کنندگان را محاسبه می کند، در ماه دسامبر درصد کسانی که گفتند یافتن کار "دشوار" است به 42 افزایش یافت - از 37 درصد در ماه نوامبر - و همزمان درصد کسانی که معتقد بودند شغل "فراوان" است از هشت و هفت دهم درصد به شش و دو دهم درصد کاهش یافت.

نسبت مصرف کنندگانی که پیش بینی کردند درآمد آنها افزایش یابد از 13 و یک دهم درصد در نوامبر به 12 و هفت دهم درصد در دسامبر افت کرد.

و شمار کسانی که معتقد بودند وضعیت کسب و کار "بد" است از 40 و شش دهم درصد در نوامبر به 46 درصد در دسامبر افزایش یافت و درصد کسانی که تصور می کنند وضعیت کسب و کار "خوب" است 2 و چهار دهم درصد افت کرد.

این مطالعه بر اساس یک نمونه برداری با شرکت پنج هزار خانوار آمریکایی انجام شده است.

از سوی دیگر به گفته موسسه "اس اند پی/کیس شیلر" بهای مسکن در 20 شهر آمریکا در ماه اکتبر به میزان بی سابقه سالانه 18 و چهار صدم درصد افت کرد.

این شاخص نشان می دهد که بهای خانه در سراسر آمریکا همچنان در حال تنزل است و بسیاری مناطق افت بی سابقه قیمت ها را تجربه می کنند.

دیوید بلیتزر از بازار بورس "استاندارد اند پور" گفت که "بهای مسکن اکنون به سطح ماه مارس 2004 بازگشته است."

مطالب مرتبط