17:09 گرينويچ - 01 فوريه 2009 - 13 بهمن 1387

کمبود برق و احتمال خاموشی گسترده در ایران

نیروگاه برق

کمبود منابع مالی و کاهش سرمایه گذاری، افزایش مصرف و خشکسالی های اخیر عمده ترین دلایل کمبود برق است.


در پی ادامه خشکسالی و کاهش تولید نیروگاههای برقآبی، وزارت نیروی ایران اعلام کرده که این کشور در سال آینده چهار هزار مگاوات برق کم خواهد داشت.

محمد بهزاد مدیر عامل شرکت توانیر که مسئولیت تولید برق را در ایران بر عهده دارد، گفته است: پیش بینی ما این است که اوج مصرف در تابستان سال آینده ۴۱ هزار مگاوات برق نیاز داشته باشیم ولی تولید در حد ۳۷ هزار مگاوات است و چهار هزار مگاوات برق کمبود خواهیم داشت.

خشکسالی یکی از عواملی است که تعادل تولید و مصرف برق را در ایران به هم زده و باعث شده است که وزارت نیرو نتواند نیاز مصرفی برق را در اوج مصرف در تابستان تامین کند.

سال گذشته به دلیل خشکسالی تولید نیروگاههای برقابی ایران که ۶۵۰۰ مگاوات برق تولید می کند به پائین ترین حد خود رسید.

گزارشها نشان می دهد که وضعیت بارندگی امسال نسبت به سال گذشته بهتر نشده و پیش بینی می شود که در بهترین شرایط نیروگاههای برقابی تنها یک هزار مگاوات برق تولید کنند.

ایران در تابستان امسال یک دوره خاموشی های گسترده را پشت سر گذاشت و گزارشها حکایت از آن دارد که سال آینده نیز وضعیت تولید برق بهتر از امسال نیست و در بهترین شرایط خاموشی ها در حد تابستان امسال خواهد بود.

کمبود سرمایه

البته مشکل اصلی صنعت برق ایران، کمبود منابع مالی و کاهش سرمایه گذاری است اما خشکسالی گسترده نیز به وخیم تر شدن وضعیت آب و برق در ایران کمک کرده است.

قیمت برق مصرفی در ایران بسیار کم و رشد مصرف بسیار بالاست.

در سال ۱۳۸۳دولت دوم محمد خاتمی طرح افزایش سالانه قیمت ها را در دست اجرا داشت که مجلس هفتم جلوی ادامه اجرای این طرح را گرفت. نمایندگان با تصویب طرح تثبیت قیمت ها، مانع افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات که برق هم از جمله آن بود، شدند.

این تصمیم درآمدهای وزارت نیرو را به شدت کم کرد و این وزارتخانه در پرداخت بدهی های خود با مشکل مواجه شد به طوری که پیمانکاران فعال در صنعت برق، بارها طی نامه هایی از دولت خواسته اند طلب هایشان را بپردازد.

نیروگاه برق

ایران در تابستان امسال یک دوره خاموشی های گسترده را پشت سر گذاشته است

بخشی از این بدهی از سوی دولت پرداخت شده است و دولت امیدوار است با تصویب لایحه حذف یارانه ها در مجلس برق به قیمت های واقعی و تمام شده در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد تا با بخشی از این درآمدها، سرمایه گذاری لازم در بخش برق صورت بگیرد.

هر چند بخش عمده ای از درآمدها قرار است بین افراد کم درآمد به صورت نقدی توزیع شود ولی پیش بینی شده ۲۵ درصد از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت ها، در بخش های عمرانی هزینه شود.

با این حال، مدیرعامل شرکت توانیر ابراز امیدواری کرده که فعلا با مدیریت مصرف و کاهش تلفات و استفاده از لامپ های کم مصرف بخشی از کمبود برطرف شود.

اما کارشناسان می گویند که صنعت برق ایران با کسری بودجه سنگینی مواجه است و برای ساخت نیروگاههای جدید و بازسازی خطوط انتقال برق به بودجه زیادی نیاز دارد و اجرای طرح های نظیر استفاده از لامپ های کم مصرف نمی تواند تاثیری چندانی بر رشد مصرف بر جای بگذارد و مانع از خاموشی های گسترده شود.

برق دولتی

دولت ایران مدتها سعی کرد تا بخشی خصوصی را ترغیب کند در تولید برق سرمایه گذاری کند اما به دلیل عدم استقبال بخش خصوصی برای ساخت نیروگاه و تولید برق، وزارت نیرو دوباره برنامه ساخت نیروگاه و افزایش تولید برق را در دستور کار قرار داده است.

عباس علی آبادی معاون وزیر نیروی ایران گفته است: "قرار بود دولت راسا وارد ساخت نیروگاههای جدید نشود و تنها نیروگاههای نیمه تمام را تمام کند اما در پی عدم حضور بخش خصوصی و برای تامین نیاز برق کشور به ناچار باز هم وارد این موضوع شده است."

به گفته آقای علی آبادی، اگر بخش خصوصی وارد ساخت نیروگاههای جدید شود، وزارت نیرو در ساخت نیروگاههای جدید تجدید نظر خواهد کرد و ساخت این نیروگاهها را به بخش خصوصی واگذار می کند.

در طول سالهای اخیر ایران تلاش کرده تا بخش خصوصی را به سرمایه گذاری در تولید برق تشویق کند اما این تلاش ها موفقیت آمیز نبوده است.

بر اساس برنامه ای که از چهار سال پیش مطرح بود، ایران تصمیم داشت ظرفیت تولید برق خود را در یک زمان دهساله دو برابر کند و بیشتر از ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید بسازد.

پیش بینی شده بود که بخش عمده نیروگاههای تازه را بخش خصوصی بسازد اما مشکلاتی نظیر تامین سرمایه مورد نیاز و مشخص نبودن نحوه خرید برق نیروگاهها و تامین سوخت آنها باعث شد تا بخش خصوصی جز چند مورد تمایلی به مشارکت در تولید برق نشان ندهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.