معامله نصف و نیمه اولین بانک دولتی ایران

نشان بانک ملت
Image caption نیمی از سهام بانک ملت به فروش رسید و بقیه هفته آینده دو باره عرضه خواهد شد

سهام بانک ملت در اولین روز عرضه در بورس تهران با استقبال چندانی مواجه نشد و حدود نیمی از سهام عرضه شده نیز از سوی شرکتی وابسته به کارکنان بانک ملت خریداری شد.

بنابر تصمیم سازمان خصوصی سازی پنج درصد از کل سهام بانک ملت در روز چهارشنبه سی بهمن در بورس تهران عرضه شد.

مجموع سهام عرضه شده بانک ملت ۶۵۵ میلیون سهم بود که با قیمت هر سهم ۱۰۵ تومان عرضه شد اما تنها ۳۴۰ میلیون سهم آن به قیمت ۳۶ میلیارد تومان فروخته شده و عرضه ۳۱۵ میلیون سهم آن به روز شنبه سوم اسفند موکول شد.

با آنکه بر اساس آئین نامه بورس، باید در عرضه اولیه بیش از ۶۰ درصد سهام به فروش برسد اما سهام فروخته شده بانک ملت در عرضه اولیه کمتر از ۵۲ درصد بود و بنابر این باید معامله باطل و این سهام یک بار دیگر عرضه می شد اما با تصمیم مدیر و هیات مدیره شرکت بورس این معامله قانونی اعلام شد.

در گذشته بنابر قانون بورس اگر کمتر از ۶۰ درصد سهام در عرضه اولیه به فروش نمی رسید، معامله باطل می شد.

قیمت بالای سهام بانک

برای هر سهم بانک ملت ۱۸ درصد سود پیش بینی شده است و با توجه به قیمت ۱۰۵ تومانی هر سهم، سود هر سهم تقریبا ۱۸ تومان خواهد بود.

برخی کارشناسان می گویند که این سود کمتر از میزان تورم است و برای همین جذابیت زیادی در بین خریداران حقیقی نداشت.

علاوه بر این، قیمت هر سهم بانک ملت نیز به نظر برخی صاحب نظران بازار بورس بالا بود و این مسئله هم به بی میلی سرمایه گذاران دامن زد.

با وجود استقبال کم بازار از سهام بانک ملت، غلامرضا حیدری کرد زنگنه رئیس سازمان خصوصی سازی، گفته است: "بانک ملت یکی از بانک های بسیار بی نظیر است و سود ۱۸ تومانی آن نیز سود بسیار خوبی است که در آینده نیز افزایش خواهد یافت."

به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی،با توجه به بحران مالی جهانی و وضعیت بازار داخلی سود ۱۸ درصدی بهترین سود در بخش های اقتصادی است.

ابهامی که در باره بانک ملت وجود دارد این است که درصورت فروش پنج درصد سهم این بانک، باز هم سهم دولت در آن بسیار بالاست و به دلیل نقش دولت در وادارکردن بانک ها به پرداخت تسهیلات تکلیفی و دادن وام با سود پائین، مدیریت این بانک همچنان دولتی خواهد بود و این مشکلات مانع خصوصی شدن واقعی بانک ملت است.

در همین حال گزارشها نشان می دهد که دولت ۷۰۰ میلیارد تومان به بانک ملت بدهکار است و هنوز سرنوشت این بدهی مشخص نیست.

بنابر گزارشها، ۴۰ درصد از سهام بانک ملت به عنوان سهام عدالت واگذار شده است و ۲۵ درصد از سهام این بانک نیز بابت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و صندوق ذخیره فرهنگیان واگذار شده است.

با فروش پنج درصد سهام این بانک در بورس، ۷۰ درصد سهام بانک واگذار می شود و ۳۰ درصد از سهام بانک باقی خواهد ماند.

Image caption در شش ماه اخیر بازار بورس تهران بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

قرار است تنها ۸۰ درصد سهام بانک ها واگذار شود و ۲۰ درصد بقیه در اختیار دولت باقی خواهد ماند. در چنین شرایطی تنها ۱۰ درصد دیگر از سهام بانک ملت را می توان واگذار کرد.

کمی خصوصی سازی

بانک ملت اولین بانک دولتی است که سهام آن در بورس عرضه شده است و قرار است در سال آینده سهام بانک های صادرات و تجارت نیز در بورس عرضه شود.

در شش ماه گذشته و بعد از عمیق شدن بحران مالی جهانی و کاهش قیمت نفت بورس تهران وضعیت مناسبی نداشته است و در این مدت بورس تهران یک سوم ارزش خود را از دست داده است. ارزش بازار بورس ایران تا یک سال و نیم پیش حدود چهل میلیارد دلار برآورد شده بود اما با ورود شرکت های بزرگ، ارزش این بازار به ۶۷ میلیارد دلار رسید. اما در شش ماه اخیر بازار بورس تهران بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد.

اکنون دولت امیدوار است که با عرضه سهام بانک ملت در بازار بورس، تحرکی در بازار بورس تهران ایجاد شود.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد ایران می گوید که ۲۵ درصد فعالیت های بانکداری ایران در اختیار بخش خصوصی است و با الحاق بانک ملت به جرگه بانک های خصوصی، سهم بخش خصوصی در صنعت بانکداری ایران به ۴۰ درصد افزایش می یابد.

بانک ملت بعد از بانک ملی ایران، بزرگترین بانک دولتی این کشور است که حدود ۱۴ درصد از فعالیت های بانکداری در ایران را در اختیار دارد. این بانک بعد از انقلاب و در سال ۱۳۵۸ از ادغام ده بانک خصوصی ملی شده تشکیل شد که سرمایه آن اکنون هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان( یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار) است.

گفته می شود برخی از سهامداران قدیمی این بانک همچنان به دنبال گرفتن سهام خود هستند اما علی دیواندری مدیر عامل بانک ملت می گوید: "در حال حاضر هیچ سهامدار معترضی در این خصوص وجود ندارد و اگر هم بعد از خصوصی سازی سهامداری مدعی شود بر اساس قانون دولت مدعی آن خواهد شد.

مطالب مرتبط