شرکت های دولتی سهام بانک ملت را خریدند

نشان بانک ملت
Image caption هر سهم بانک ملت به قیمت 105 تومان فروخته شد و پیش بینی می شود هر سهم حدود 18 تومان سود بدهد

سهام بانک ملت ایران در دومین روز عرضه سهام این بانک از سوی تعدادی از شرکت های سرمایه گذاری خریداری شد که تحت مدیریت دولت قرار دارند.

در روز سوم اسفند باقی مانده سهام بانک ملت در بورس تهران عرضه شد و عمده سهام آن را شرکت های سرمایه گذاری شاهد، شرکت سرمایه گذاری ملی ایران و صندوق بازنشستگی نفت خریداری کردند.

بخشی از سهام این بانک در اولین روز عرضه در روز چهارشنبه سی بهمن، از سوی شرکتی وابسته به کارکنان بانک ملت خریداری شده بود.

پنج درصد از سهام بانک ملت در دو روز در بورس عرضه شد و در مجموع به قیمت حدود 70 میلیارد تومان به فروش رسید. مجموع سهام عرضه شده این بانک 665 میلیون سهم بود که هر سهم با قیمت حدود 105 تومان فروخته شد.

بانک ملت اولین بانک دولتی ایران است که بر اساس اصل 44 قانون اساسی در بورس عرضه شده است.

بانک ملت بعد از بانک ملی ایران، بزرگترین بانک دولتی ایران است که حدود ۱۴ درصد از فعالیت های بانکداری در ایران را در اختیار دارد.

سهام بانک ملت در اولین روز عرضه در بورس تهران با استقبال چندانی مواجه نشد و حدود نیمی از سهام فروخته شد و بقیه سهام آن در دومین روز عرضه به فروش رسید.

برای هر سهم بانک ملت ۱۸ درصد سود پیش بینی شده است و سود هر سهم تقریبا ۱۸ تومان پیش بینی می شود.

برخی کارشناسان می گویند که این سود کمتر از میزان تورم است و برای همین جذابیت زیادی در بین خریداران حقیقی نداشت.

علاوه بر این، قیمت هر سهم بانک ملت نیز به نظر برخی صاحب نظران بازار بورس بالا بود و این مسئله هم به بی میلی سرمایه گذاران دامن زد.

Image caption در شش ماه اخیر بازار بورس تهران بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

ابهامی که در باره بانک ملت وجود دارد این است که درصورت فروش پنج درصد سهم این بانک، باز هم سهم دولت در آن بسیار بالاست و به دلیل نقش دولت در وادارکردن بانک ها به پرداخت تسهیلات تکلیفی و دادن وام با سود پائین، مدیریت این بانک همچنان دولتی خواهد بود و این مشکلات مانع خصوصی شدن واقعی بانک ملت است. در همین حال گزارشها نشان می دهد که دولت ۷۰۰ میلیارد تومان به بانک ملت بدهکار است و هنوز سرنوشت این بدهی مشخص نیست.

بنابر گزارشها، ۴۰ درصد از سهام بانک ملت به عنوان سهام عدالت واگذار شده است و ۲۵ درصد از سهام این بانک نیز بابت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح و صندوق ذخیره فرهنگیان واگذار شده است.

با فروش پنج درصد سهام این بانک در بورس، ۷۰ درصد سهام بانک واگذار می شود و ۳۰ درصد از سهام بانک باقی خواهد ماند.

قرار است تنها ۸۰ درصد سهام بانک ها واگذار شود و ۲۰ درصد بقیه در اختیار دولت باقی خواهد ماند. در چنین شرایطی تنها ۱۰ درصد دیگر از سهام بانک ملت را می توان واگذار کرد.

بانک ملت اولین بانک دولتی است که سهام آن در بورس عرضه شده است و قرار است در سال آینده سهام بانک های صادرات و تجارت نیز در بورس عرضه شود.

اسماعیل غلامی معاون سازمان خصوصی سازی گفته است:" با عرضه سهام بانک ملت در بورس تهران، به ارزش بازار بورس تهران یک هزار و 375 میلیارد تومان (یک میلیارد و 375 میلیون دلار) افزوده شد."

در شش ماه گذشته و بعد از عمیق شدن بحران مالی جهانی و کاهش قیمت نفت بورس تهران وضعیت مناسبی نداشته است و در این مدت بورس تهران یک سوم ارزش خود را از دست داده است.

ارزش بازار بورس ایران تا یک سال و نیم پیش حدود چهل میلیارد دلار برآورد شده بود که با ورود شرکت های بزرگ، ارزش این بازار به ۶۷ میلیارد دلار رسید. اما در شش ماه اخیر بازار بورس تهران بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد.

اکنون دولت امیدوار است که با عرضه سهام بانک ملت در بازار بورس، تحرکی در بازار بورس تهران ایجاد شود.

مطالب مرتبط