11:33 گرينويچ - دوشنبه 23 فوريه 2009 - 05 اسفند 1387

درخواست دولت ایران برای پس گرفتن لایحه هدفمند کردن یارانه ها

مجلس

در صورت تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها، مواد سوختی به قیمت های بین المللی در بازار داخلی عرضه می شود


محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در نامه ای به مجلس این کشور، پیشنهاد پس گرفتن لایحه هدفمند کردن یارانه ها را مطرح کرده است.

خبرگزاری های داخلی ایران به نقل از نمایندگان مجلس نوشته اند که آقای احمدی نژاد از مجلس خواسته تا لایحه هدفمند کردن یارانه ها موسوم به "طرح تحول اقتصادی" را تصویب کند و در غیر این صورت، مجلس لایحه هدفمند کردن یارانه ها را به دولت بازگرداند.

در صورت تصویب این لایحه که مجلس مشغول بررسی آن است، دولت اجازه خواهد داشت یارانه انرژی را در ایران حذف کند و آن را به قیمت های بین المللی عرضه کند.

دولت به مجلس پیشنهاد کرده که اگر قصد تصویب پیشنهادات دولت در لایحه هدفمند کردن یارانه را ندارد، درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها را حذف کند.

گفتگو با ایرج جمشیدی، خبرنگار پارلمانی در تهران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

بر اساس لایحه هدفمند کردن یارانه ها، یارانه انرژی حذف می شود و قیمت مواد سوختی افزایش می یابد و دولت در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی کرده که هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان (هشت و نیم میلیارد دلار) از این محل درآمد داشته باشد.

این احتمال وجود دارد که مجلس لایحه هدفمند کردن یارانه ها را در سال جاری تصویب نکند و به همین دلیل دولت می خواهد تا این لایحه را در برنامه پنجم توسعه که از سال ۱۳۸۹ آغاز می شود، بگنجاند.

در صورت تصویب این لایحه که مجلس مشغول بررسی آن است، دولت اجازه خواهد داشت که یارانه انرژی را در ایران حذف کند و آن را به قیمت های بین المللی عرضه کند.

به این ترتیب، سوبسید پرداخت شده برای نفت خام تحویلی به پالایشگاه های داخلی حذف می شود و همچنین، بنزین وارداتی از خارج نیز به بهای خرید آن در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

این لایحه همچنین پیش بینی می کند که بهای گاز طبیعی نیز حداکثر ظرف سه سال، به ۷۵ درصد بهای گاز صادراتی افزایش یابد و قیمت برق برای مصرف کننده نیز معادل قیمت تمام شده آن تعیین شود.

دولت اجازه خواهد داشت بهای سایر کالاها و خدمات همگانی را نیز در حد قیمت تمام شده آنها در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد و به این ترتیب، مانع از زیاده روی در مصرف شود.

منتقدان این لایحه بر این باور بوده اند که حذف یارانه پرداختی به شمار قابل توجهی از کالاها، آنهم در شرایطی که ایران با نرخ تورم رو به افزایش مواجه بوده است، به فشارهای تورمی دامن بزند.

برخی از کارشناسان نیز این نظر را مطرح کرده اند که اگرچه حذف یارانه ها و نزدیک شدن قیمت کالاها و خدمات به هزینه تمام شده آنها برای اصلاح ساختار اقتصادی ایران و استفاده بهینه از منابع لازم است، اما بدون تغییرات اساسی در نگرش و رفتارهای اقتصادی و سیاسی و به خصوص نقش دولت و گروه های متنفذ در اقتصاد کشور، چنین سیاستی ممکن است نتیجه مطلوب را در پی نداشته باشد.

در عین حال، مهمترین انتقادی که بر لایحه هدفمند کردن یارانه ها وارد شده اصرار آقای احمدی نژاد در این زمینه بوده است که به جای پرداخت یارانه برای دسترسی مصرف کنندگان به کالاهای ارزانقیمت، برای جبران فشار ناشی از افزایش قیمت ها، پول نقد میان خانوارهای توزیع شود.

مخالفان این لایحه گفته اند که چنین اقدامی به افزایش سریع تقاضا منجر می شود که می تواند فشار تورمی ناشی از حذف یارانه ها را شدت بخشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.