احمدی نژاد: با تمام توان از بنگاه های زود بازده حمایت می کنیم

احمدی نژاد
Image caption به گفته آقای احمدی نژاد در چهار و پنج سال آینده باید بنگاه های زود بازده را توسعه دهیم تا نرخ بیکاری در کشور به حداقل برسد

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران مجددا بر اجرای طرح بنگاه های زود بازده تاکید کرده و گفته است که دولت با تمام توان از طرح بنگاه های زود بازده حمایت می کند.

طرح بنگاه های زود بازده مهمترین طرح اقتصادی دولت در سه سال گذشته است که با هدف ایجاد شغل در دستور کار قرار گرفت اما اجرای این طرح با مشکلاتی مواجه شده است.

آقای احمدی نژاد خطاب به مخالفان این طرح گفته است: "برخی با فضا سازی، تورم در سال های اخیر را ناشی از توجه دولت به بنگاه های زود بازده می دانند و من نمی دانم چرا آنها با این کار خوب و عالمانه که در کشور به راه افتاده است، مقابله می کنند."

به گفته آقای احمدی نژاد؛ "در چهار و پنج سال آینده باید بنگاه های زود بازده را توسعه دهیم تا نرخ بیکاری در کشور به حداقل برسد."

بیکاری یکی از مهمترین معضلات اقتصادی و اجتماعی ایران است و طرح بنگاه های زود بازده حدود سه سال پیش از سوی دولت آقای احمدی نژاد برای مقابله با بیکاری در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس گزارشها، در طول این مدت ۹۲۰ هزار شغل از محل این بنگاهها ایجاد شده است

بنابر گزارشهای رسمی، تاکنون ۱۹ هزار میلیارد تومان (معادل ۱۹ میلیارد دلار) تسهیلات بابت اجرای طرح بنگاههای زود بازده اختصاص یافته است و ۶۰ هزارمیلیارد تومان (۶۰ میلیارد دلار) طرح زود بازده، نیز در نوبت دریافت تسهیلات بانکی قرار دارد.

هدف از اجرای طرح بنگاههای زودبازده، ایجاد شغل برای بیکارانی است که در شرایط معمول امکان پیداکردن شغلی را ندارند.

به گفته آقای احمدی نژاد، برخی خیال می کنند که توسعه کشور و ایجاد اشتغال منوط به موفقیت سرمایه داران بزرگ است در حالی که ما با باید طیفی از فعالیت های اقتصادی را طراحی کنیم که افراد بتوانند در بنگاه های چند نفر و حتی تک نفره موفق به اشتغال و تولید شوند.

جمعیت بیکاران ایران بر اساس آمارهای رسمی بیشتر از سه میلیون نفر است ولی برخی کارشناسان تعداد بیکاران را بالاتر از چهار میلیون نفر برآورد کرده اند و سالانه نیز بیشتر از هشتصد هزار نفر وارد بازار کار می شوند.

گزارشها نشان می دهد اقتصاد ایران توانایی لازم را برای پاسخگویی به متقاضیان جدید کار ندارد و هر ساله خیل تازه ای به جمع بیکاران اضافه می شود.

دلایل مخالفان

Image caption بانک مرکزی محدودیت هایی را برای پرداخت وام در نظر گرفته و این مسئله یکی از موانع گسترش بنگاه های زود بازده است

طرح بنگاه های زود بازده از ابتدا مخالفانی داشت که معتقد بودند طرح بنگاه های کوچک زود بازده به اشتغال مولد و دائم منجر نخواهد شد و بهتر است دولت بانک ها را در اجرای چنین طرحی تحت فشار قرار ندهد.

به عقیده مخالفان، توزیع گسترده تسهیلات ارزان به تنهایی نمی تواند به ایجاد فرصت های پایدار اشتغال منجر شود چون اغلب طرح ها، توجیه اقتصادی نداشته و کسانی هم که از آن استفاده می کنند، سابقه اداره چنین بنگاه هایی را ندارند.

هم اکنون نزدیک به ۹۸ درصد کل واحدهای تولیدی ایران را بنگاه های کوچک تشکیل می دهند که کمتر از پنجاه نفر در آن کار می کنند بنابر این به عقیده برخی کارشناسان، کوچک بودن بنگاه ها راه حل مشکل اشتغال نیست.

گسترش بنگاه های کوچک اقتصادی البته یکی از راه حل های کوتاه مدت برای مقابله با بیکاری فزاینده است اما به نظر کارشناسان، ایجاد شغل های پایدار نیازمند برطرف کردن مسائل مهم تری است که منجر به کاهش سرمایه گذاری شده است.

دولت این نظر را قبول ندارد و معتقد است بنگاه های زود بازده می تواند گره مشکل بیکاری را در ایران باز کرده و در فاصله کوتاهی تعداد زیادی شغل ایجاد کند. به گفته آقای احمدی نژاد، "اگر بخواهیم نرخ بیکاری را در کشور کاهش دهیم حتما باید به سمت توسعه بنگاههای کوچک برویم."

موانع طرح

با وجود اصرار دولت به پیگیری طرح بنگاه های زود بازده، اجرای این طرح از یک سال پیش به دلیل افزایش شدید نقدینگی و تورم با مشکل بزرگی مواجه شد چون بانک مرکزی تصمیم گرفت برای کنترل نقدینگی و تورم پرداخت وام را محدود کند.

تصمیم بانک مرکزی، با مخالفت شدید محمد جهرمی وزیر کار رو به رو شد که از آغاز ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، طرح بنگاههای زود بازده را برای مقابله با بیکاری پیگیری می کرد.

بانک مرکزی معتقد بود که پرداخت وام به بنگاههای زود بازده در شرایط کنونی کمکی چندانی به ایجاد اشتغال نمی کند بلکه باعث افزایش نقدینگی و تشدید تورم می شود اما وزارت کار تلاش برای محدود کردن پرداخت وامها را مانع به ثمر رسیدن طرح این بنگاهها می دانست.

تحقیقی که از سوی بانک مرکزی و با همکاری وزارت کار انجام شده نشان می دهد ۳۸ درصد از وام های پرداخت شده برای بنگاههای زود بازده در محل مورد نظر خود هزینه نشده است.

در این گزارش آمده که بخشی از این وام ها صرف خرید زمین، آپارتمان سازی، سپرده گذاری در بانک های دولتی و خصوصی و خرید اوراق مشارکت شده است.

اختلاف میان آقای مظاهری و جهرمی به جایی رسید که مظاهری از سمتش کنار گذاشته شد و آقای احمدی نژاد ترجیح داد نظرات وزیر کار را عملی کند که بر افزایش شغل تاکید دارد و ترجیح می دهد خسارت های نقدینگی و تورم را نادیده بگیرد.

برخی کارشناسان بر این باورند که با توجه به آهنگ کند رشد اقتصادی و کاهش سرمایه گذاری در ایران، این کشور در سالهای آینده نیز با مشکل بیکاری مواجه خواهد بود.

مطالب مرتبط