15:24 گرينويچ - جمعه 06 مارس 2009 - 16 اسفند 1387

دولت ایران نیروگاههای برق را خصوصی می کند

نیروگاه برق

قرار است ده نیروگاه در یک سال آینده به بخش خصوصی واگذار شود


سازمان خصوصی سازی ایران اعلام کرده که تا دو هفته آینده دو نیروگاه دولتی را به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه رئیس سازمان خصوصی سازی به خبرگزاری مهر گفته است:"در صورت اخذ مجوز سهام دو نیروگاه خلیج فارس و سهند تا پایان سال عرضه خواهد شد."

به گفته آقای کرد زنگنه، واگذاری سهام نیروگاهها به اخذ دو مجوز شورای اقتصاد و شورای پول و اعتبار نیاز دارد.

البته شورای پول و اعتبار از سوی دولت محمود احمدی نژاد منحل شده است و وظایف آن به کمیسیونی در دولت سپرده شده است و بنابر مصوبه مجلس قرار است این شورا دوباره احیا شود اما تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

ارزش سهام این دو نیروگاه یک هزار میلیارد تومان (یک میلیارد دلار) است و پیش بینی می شود که این سهام این دو نیروگاه به صورت مزایده ای واگذار شود.

گفتگو با کاوه امید وار

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

هنوز جزئیات دقیق پرداخت قیمت این دو نیروگاه مشخص نیست اما گفته می شود که ۲۰ درصد آن به صورت نقد و بقیه در اقساط چندین ساله از خریداران گرفته می شود.

ظرفیت نیروگاه خلیج فارس یک هزار مگاوات و ظرفیت نیروگاه سهند ۶۵۰ مگاوات است.

علاوه بر این دو نیروگاه، دولت ایران تصمیم دارد هشت نیروگاه دیگر را نیز در سال آینده به بخش خصوصی واگذار کند.

اگر نیروگاهی به بخش خصوصی واگذار شود، دولت برق تولیدی آن را خریداری می کند و آن را می فروشد.

البته تعداد زیادی از نیروگاهها با وام بانکی ساخته شده است و نیروگاهها مبالغی به بانکها بدهکارند بنابر این درآمد ناشی از فروش باید صرف پرداخت اقساط وامهای بانکی شود.

مشکل خصوصی سازی نیروگاهها

در واگذاری نیروگاهها به بخش خصوصی مشکلاتی وجود دارد و همین مسئله باعث شده است که کار خصوصی سازی آنها به کندی پیش برود.

بخشی از نیروگاههای ایران فرسوده است و امکان واگذاری آنها قبل از بازسازی آنها وجود ندارد. علاوه بر این نحوه تامین سوخت نیروگاهها و نحوه تعیین قیمت برق مشخص نیست و برای همین بخش خصوصی تمایل چندانی برای خرید و ساخت نیروگاه ندارد.

دولت ایران از مدتها پیش سعی داشت بخش خصوصی را به ساخت نیروگاههای جدید تشویق کند اما تلاش های دولت موثر نیفتاد و دولت ناچار شد تا دوباره برای ساخت نیروگاههای جدید دست به کار شود.

بر اساس برنامه ای که از چهار سال پیش مطرح بود، ایران تصمیم داشت ظرفیت تولید برق خود را در یک زمان دهساله دو برابر کند و بیشتر از ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید بسازد.

نیروگاه برق

ارزش دو نیروگاهی که قرار است واگذار شود، یک میلیارد دلار برآورد شده است

پیش بینی شده بود که بخش عمده نیروگاههای تازه را بخش خصوصی بسازد اما مشکلاتی نظیر تامین سرمایه مورد نیاز و مشخص نبودن نحوه خرید برق نیروگاهها و تامین سوخت آنها باعث شد تا بخش خصوصی ایران جز چند مورد تمایلی به مشارکت در تولید برق نشان ندهد.

سرمایه گذاران خارجی نیز به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم های سازمان ملل تمایلی به همکاری با ایران ندارند.

نیروگاههای دولتی

گرچه تولید برق در ایران توسط شرکت های خصوصی آغاز شد و برای چندین دهه ادامه یافت، اما در قبل از انقلاب ایران، تولید و توزیع برق در اختیار دولت قرار گرفت و این وضعیت در سی سال گذشته ادامه داشته است.

تلاشهای گسترده ای برای مشارکت بخش خصوصی در تولید برق صورت گرفته و قوانین و مقررات لازم برای حضور شرکت های خصوصی در تولید برق تهیه شده است. کارشناسان می گویند قوانین و مقررات شرط لازمی برای مشارکت بخش خصوصی دربخش برق است اما برای سرمایه گذاریهای کلان، داشتن قوانین و مقررات کافی نیست.

ایران در تابستان امسال یک دوره خاموشی های گسترده را پشت سر گذاشته است و به عقیده کارشناسان، نگرانی از تکرار آن در سالهای بعد، وزارت نیرو را وادار کرده تا برای تامین برق مورد نیاز، دست به ساخت نیروگاه بزند.

کمبود منابع مالی و کاهش سرمایه گذاری، افزایش مصرف و خشکسالی های اخیر عمده ترین دلایل کمبود برق است.

قیمت برق از سال ۱۳۸۳ ثابت مانده و به گفته برخی کارشناسان، همین مسئله به رشد بیشتر مصرف دامن زده و مانع سرمایه گذاری بیشتر در صنعت برق شده است.

وزارت نیرو نیاز مالی این وزارتخانه را ده هزار میلیارد تومان (معادل ۱۰ میلیارد دلار) برآورد کرده و گفته می شود سالانه حدود هفت هزارمیلیارد تومان نیز برای سوخت نیروگاهها هزینه می شود.

ظرفیت نصب شده نیروگاههای ایران ۴۹ هزار مگاوات است اما بر اساس گزارشهای رسمی، در بهترین شرایط در اوج مصرف در تابستان، تولید برق از ۳۷ هزار مگاوات بالاتر نرفت.

در حال حاضر قیمت برق مصرفی در ایران بسیار کم اما رشد مصرف آن بسیار بالاست برای همین دولت می کوشد نمایندگان مجلس را قانع کند با تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها، قیمت برق را در سال آینده افزایش دهد.

هر ساله بین دو تا سه هزار مگاوات به ظرفیت تولید اضافه می شود اما ظرفیت سازی در صنعت برق به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد که به نظر می رسد دولت در شرایط فعلی قادر به تامین آن نیست و نمی تواند پاسخگوی تقاضاهای فزاینده مصرف برق باشد. مگر آنکه طرح تحول اقتصادی در مجلس تصویب شود و راه را برای حذف یارانه برق فراهم کند و دولت با فروش برق به قیمت واقعی، نیازهای رو به افزایش برق را تامین کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.