ایران منتظر پاسخ پاکستان درباره خط لوله گاز

پرچم ایران و پاکستان
Image caption مذاکرات خط لوله صلح از یک دهه پیش آغاز شده اما اختلافات هند و پاکستان مانع از نهایی شدن قرارداد شده است

ایران اعلام کرده که "کمیته همکاری اقتصادی پاکستان" که با ایران سرگرم مذاکره در باره خط لوله صادرات گاز موسوم به "خط لوله صلح" است، فرمول قیمت گاز را که از سوی ایران پیشنهاد شده بود پذیرفته است.

حجت الله غنیمی فرد نماینده وزیر نفت ایران در مذاکرات خط لوله خط لوله صلح گفته است: "کمیته همکاری اقتصادی پاکستان فرمول تفاهم شده در آخرین مذاکرات صادرات گاز به پاکستان از طریق خط لوله صلح را پذیرفته است."

به گفته آقای غنیمی فرد، این کمیته نظر خود را برای تصویب به دولت پاکستان داده است و دولت پاکستان تا پانزده روز دیگر نظر نهایی خود را اعلام می کند.

مذاکرات درباره خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان از یک دهه پیش آغاز شده اما به دلایل اختلافات پاکستان و هند به قرارداد منجر نشده است.

ایران مدتها پیش اعلام کرده بود که قرارداد نهایی خط لوله صلح امضا خواهد شد اما به دلیل اختلاف نظرهای دو کشور هند و پاکستان امضای این قرارداد به تاخیر افتاده است.

تنش های سیاسی دو کشور هند و پاکستان و مخالفت آمریکا با این پروژه به عنوان مهمترین دلایل کندی مذاکرات بوده که مانع توافق نهایی بین سه کشور شده است. اختلافات دو کشور هند و پاکستان بر سر حق ترانزیت گاز صادراتی ایران که از داخل خاک پاکستان می گذرد، باعث شده تا مذاکرات به نتیجه نرسد. هند حاضر به پذیرش درخواست پاکستان برای میزان ترانزیت گاز صادراتی ایران نیست و در زمینه محلی که گاز را از ایران دریافت کند با پاکستان اختلاف دارد.

در ماههای اخیر مذاکرات خط لوله صلح، بدون حضور هند دنبال شده است و هیات های ایران و پاکستان چند بار در تهران و اسلام آباد با هم دیدار کرده اند.

در حال حاضر هند برخلاف سالهای گذشته اشتیاقی برای حضور در خط لوله صلح نشان نمی دهد گر چه خارج شدن از این پروژه را رسما تائید نمی کند.

ایران امیدوار است هند و پاکستان با هم به توافق برسند و قرارداد نهایی ساخت خط لوله بین سه کشور امضا شود اما مقامات ایران تاکید کرده اند که در صورت عدم توافق سه جانبه، قرارداد دوجانبه بین ایران و پاکستان امضا خواهد شد.

طول خط لوله ایران به هند ۲۷۰۰ کیلومتر است و قرار است گاز صادراتی ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل کند. پیش بینی شده است که در صورت توافق نهایی ۱۱۰۰ کیلومتر از این خط لوله در ایران، ۱۰۰۰ کیلومتر در پاکستان و ۶۰۰ کیلومتر در هند احداث شود.

با تکمیل طرح انتقال گاز ایران روزانه ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز به هند و پاکستان صادر می شود که ۹۰ میلیون متر مکعب آن برای هند و ۶۰ میلیون متر مکعب آن برای پاکستان در نظر گرفته شده است.

هزینه اجرای این پروژه در برآورد ها اولیه چهار و نیم میلیارد دلار اعلام شده بود اما اکنون کارشناسان هزینه طرح را حدود هفت میلیارد دلار برآورد می کنند.

مطالب مرتبط