شکست گفتگوهای روسیه و اوکراین برای حل اختلافات بر سر عرضه گاز

یک مرکز نگهداری گاز در اوکراین
Image caption بخش اعظم گاز وارداتی اتحادیه اروپا از روسیه از خاک اوکراین می گذرد

مدیر شرکت گازپروم روسیه می گوید گفتگوها میان اوکراین و روسیه برای حل مناقشه ای بر سر عرضه گاز شکست خورده است.

الکسی میلر گفت عرضه گاز به اوکراین روز پنجشنبه قطع خواهد شد اما روسیه هرچه در توان دارد برای تضمین تداوم عرضه گاز به اروپا انجام خواهد داد.

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه پیشتر گفت که اگر معامله ای حاصل نشود اوکراین عرضه گاز به اروپا را مسدود خواهد کرد. اوکراین این اتهام را رد کرده است.

اوکراین داشتن بدهی به گازپروم را انکار می کند و می گوید که انتقال گاز از طریق خاک خود به سایر بخش های اروپا را تضمین کرده است.

گازپروم در اعلامیه ای که پیش از پایان ضرب الاجل رسمی برای خاتمه گفتگوها صادر شد گفت از ساعت هفت صبح روز پنجشنبه به وقت گرینویچ جریان گاز به اوکراین را قطع خواهد کرد.

آقای میلر در یک گزارش زنده تلویزیونی گفت: "بدهی (اوکراین) به گازپروم به خاطر فروش گاز در گذشته پرداخت نشده است. علیرغم بیانیه های شفاهی کیف، هیچ مبلغی به حساب های گازپروم واریز نشده است."

وی موضعگیری اوکراین در جریان گفتگوها را "غیرسازنده" خواند و گفت گازپروم دلیلی حقوقی برای ادامه عرضه گاز به اوکراین ندارد.

آقای میلر گفت که قرارداد تامین گاز به تصفیه صورتحساب دو میلیارد پوندی و جریمه ای که گازپروم به خاطر تاخیر در پرداخت بدهی بر اوکراین اعمال کرده بستگی دارد.

وی همچنین اشاره کرد که کیف در پی دامن زدن به یک اختلاف وسیعتر است و گفت او درحال رسیدن "به این برداشت است که نیروهایی سیاسی در اوکراین هستند که خیلی مشتاقند شاهد مناقشه گازی میان دو کشور باشند."

مناقشه ای مشابه میان گازپروم و اوکراین در سال 2006 به کمبود گاز در چندین کشور اتحادیه اروپا منجر شد.

والنتین زملیانسکی سخنگوی شرکت دولتی نفتوگاز اوکراین تایید کرد که مذاکرات شکست خورده است.

نفتوگاز گفت یک و نیم میلیارد دلار صورتحساب های باقی مانده را به "RosUkrEnergo" - یک شرکت مبادله گاز که در سوئیس ثبت شده و به عنوان واسطه عمل کرده است - پرداخت کرده اما جریمه های اعمال شده از سوی گازپروم را نپرداخته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این شرکت همچنین گفت که عرضه گاز طبیعی به همسایگان اروپایی همچنان ادامه خواهد یافت.

این خبرگزاری به نقل از بوگدان سوکولوفسکی، نماینده رئیس جمهور اوکراین در امور انرژی گزارش داد: "اروپا تمامی گازی را که روسیه عرضه کند دریافت خواهد کرد."

گازپروم بزرگترین تولیدکننده گاز در جهان است و یک چهارم نیازهای گازی اتحادیه اروپا را، عمدتا از طریق اوکراین، تامین می کند.

ولادیمیر پوتین پیشتر به اوکراین اخطار داده بود انتقال گاز به اروپا را مختل نکند.

مطالب مرتبط