اوپک دوباره نشست اضطراری برگزار می کند

اوپک
Image caption اعضای اوپک تولید خود را به میزان چهار میلیون و دویست هزار بشکه کاهش داده اند اما این کاهش تاثیر چندانی بر بازار نفت نداشته است.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) برای بررسی بازار نفت یک نشست اضطراری در ماه آینده میلادی در کویت برگزار می کنند

بنابر تصمیم اعضای اوپک قرار بود نشست اعضای اوپک در ماه مارس برگزار شود اما محمد علی خطیبی نماینده ایران در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) به تلویزیون دولتی ایران گفته است روند قیمت نفت، اوپک را به این نتیجه رسانده که این نشست یک ماه زودتر برگزار شود.

اعضای اوپک در پنج ماه گذشته چهار نشست برگزار کرده اند و تولید خود را به میزان چهار میلیون و دویست هزار بشکه کاهش دادند اما این کاهش کم سابقه تولید تاثیر چندانی بر بازار نفت نداشته است.

میانگین قیمت نفت اوپک در آخرین روزهای گذشته میلادی، در حد ۳۵ دلار در هر بشکه معامله شد ولی در همزمان با آغاز سال جدید میلادی قیمت نفت به مرز ۴۰ دلار رسیده است.

به گفته آقای خطیبی، کاهش تولید اعضای اوپک موجب کند شدن روند کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شده و افزایش اندک بهای نفت در روزهای آغاز سال جدید میلادی نشان می دهد که تلاش اوپک تا حدی نتیجه بخش بوده است.

البته برخی کارشناسان انرژی علت افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی را با بحران غزه مرتبط می دانند.

اعضای اوپک نزدیک به ۴۰ درصد تولید نفت جهان را در اختیار دارند و در ماههای اخیر تلاش فراوانی را برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت انجام داده اند

قیمت نفت در تابستان امسال به بهای ۱۴۵ دلار در هر بشکه رسید اما بعد از آن با بروز بحران مالی در جهان به سرعت کاهش یافت و قیمت سبد نفتی اوپک به حدود ۳۳ دلار در هر بشکه رسید.

کاهش قیمت نفت کشورهای عضو اوپک که اقتصاد آنها به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است، با بحران منابع مالی و بحران اقتصادی مواجه کرده است.

نماینده ایران در اوپک، سال ۲۰۰۹ را از نظر اقتصادی "سالی سخت" توصیف کرده و گفته است: "مشکل کنونی، مشکل اقتصادی دنیاست و وضع بازار جهانی نفت کاملا متاثر از وضع اقتصادی جهان است."

به گفته آقای خطیبی اگر اقتصاد دنیا رونق بگیرد، تقاضا برای خرید نفت خام هم افزای می یابد و منجر به افزایش بهای جهانی نفت خواهد شد.

مطالب مرتبط