درخواست اوباما از کنگره در مورد بحران اقتصادی

باراک اوباما
Image caption اوباما که به تازگی وارد واشنگتن شده هفته اول را صرف به کرسی نشاندن طرح مشوق اقتصادی اش کرده است

باراک اوباما رئیس جمهور منتخب آمریکا خواستار اتخاذ "اقدامات چشمگیر" برای جلوگیری از وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی شده است.

آقای اوباما در اولین سخنرانی عمده خود در مورد سیاست هایش از زمان پیروزی در انتخابات، از کنگره خواست فورا برای تصویب بسته محرک 800 میلیارد دلاری او وارد عمل شود.

او گفت:"فکر نمی کنم که هنوز برای تغییر مسیر دیر باشد، اما اگر در اولین فرصت ممکن اقدامات چشمگیری اتخاذ نکنیم، چنین خواهد شد."

وی افزود: "اگر کاری نکنیم، رکود فعلی می تواند سال ها ادامه یابد."

وی در سخنان خود که در ویرجینیا ایراد شد گفت: "این بحرانی است که در طول زندگی خود نمونه اش را ندیده ایم."

"جهان که به قوت اقتصاد ما وابسته است اکنون درحال نظاره است و منتظر است آمریکا بار دیگر پیشگام شود، و این کاری است که ما خواهیم کرد."

آقای اوباما گفت که با توجه به اینکه نرخ بهره در آمریکا نزدیک صفر است، و فعالیت اقتصادی و پرداخت وام همچنان در حال انقباض، نوبت دولت است که وارد عمل شود. این اشاره ای بود به اینکه بانک مرکزی هر کاری می توانسته کرده است.

او گفت: "تنها دولت است که می تواند کمک کوتاه مدت لازم برای خارج کردن کشور از رکودی با این عمق و شدت را فراهم کند."

"هر یک روز که بیشتر صبر کنیم، یا انگشت اتهام بلند کنیم، یا معطل کنیم، تعداد بیشتری از مردم آمریکا شغل خود را از دست خواهند داد، خانواده های بیشتری پس اندازشان را از دست خواهند داد، رؤیاهای بیشتری ضایع خواهد شد، و ملت ما بیشتر در بحران فرو خواهد رفت، بحرانی که ممکن است زمانی برسد که دیگر نتوانیم از آن خارج شویم."

"من از کنگره می خواهم در سریع ترین زمان ممکن به نمایندگی از مردم آمریکا وارد عمل شود."

نبرد سیاسی

آقای اوباما، که روز 20 ژانویه زمام امور را تحویل خواهد گرفت، به تازگی وارد واشنگتن شده است. او هفته اول اقامت در واشنگتن صرف طرحش برای احیای اقتصاد درحال تکاپوی آمریکا کرده است.

اخطار شدیداللحن او درحالی صادر می شود که انتظار می رود ارقام رسمی به زودی نشان دهد که دو و نیم میلیون نفر در سال 2008 بیکار شده اند.

آقای اوباما گفت طرح او تا سال 2011 سه میلیون شغل ایجاد خواهد کرد.

اما او در تلاشی برای جلب حمایت فراحزبی از طرحش، همچنین یک برنامه کاهش مالیات برای افراد معمولی و کسب و کارها را به علاوه برنامه بزرگی برای نوسازی زیرساخت هایی مانند مدارس و جاده ها، پیش بینی کرده است.

پیش بینی های دفتر بودجه کنگره نیز کار آقای اوباما را مشکل تر کرده است. این دفتر روز چهارشنبه در گزارشی گفت که کسر بودجه در سال جاری به یک تریلیون و 200 میلیارد دلار خواهد رسید و این بدون احتساب خرجی است که بسته محرکه های اقتصادی روی دست دولت می گذارد.

آقای اوباما اذعان کرد که تردید زیادی در میان افکار عمومی درباره دخالت دولت در اقتصاد وجود دارد.

وی گفت: "متوجه هستم که برخی ممکن است نسبت به این طرح تردید داشته باشند. دولت ما قبلا پول زیادی خرج کرده است، اما هنوز ندیده ایم که این کار به افزایش اشتغال یا درآمدهای بیشتر یا بازگشت اعتماد به اقتصاد منجر شود."

وی گفت که هر تصمیمی در مورد خرج پول بیشتر از سوی دولت به طور شفاف و با کمک "کارشناسان مستقل" اتخاذ خواهد شد و اینکه او دست به "تلاشی بی سابقه" برای "حذف مخارج غیرعاقلانه و غیرلازم" خواهد زد.

مطالب مرتبط