روسیه 'گاز اروپا را به جریان خواهد انداخت'

خطوط لوله گاز در اسلواکی
Image caption اسلواکی به دلیل افت شدید گاز وارداتی وضعیت فوق العاده اعلام کرده است

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، گفته است که مسکو پس از استقرار ناظران مستقل برای چک کردن جریان گاز به بازارهای اتحادیه اروپا، پمپ گاز به کشورهای این گروه را از سر خواهد گرفت.

اوکراین، که مناقشه اش بر سر قیمت گاز به این بحران منجر شده است، گفت که عبور گاز به اروپا را تضمین خواهد کرد.

اعلامیه تازه روسیه پس از گفتگوهای خصومت آمیز تازه در بروکسل میان مدیران شرکت های گازی روسیه و اوکراین و مقام های اتحادیه اروپا صادر می شود.

این گفتگوها با هدف پایان دادن به منازعه ای انجام شد که باعث قطع جریان گاز به اروپا شده است.

ده ها هزار خانه در اروپا بدون گاز مانده اند و سیستم حرارتی آنها از کار افتاده است، وضعیتی که کمیسیون اروپایی کاملا غیرقابل قبول خوانده است.

دومینیک هیوز خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید که پس از گفتگوهای صبح پنجشنبه که طی آن جنگ الفاظ شدت گرفت، دو طرف در جهت رسیدن به توافقی که حداقل باعث به جریان افتادن گاز اروپا شود کار کرده اند.

به گفته خبرنگار ما البته این راه حلی برای اصل اختلاف بر سر قیمت گاز نخواهد بود اما اولویت اتحادیه اروپا به جریان افتادن فوری جریان گاز به این قاره است.

ناظران بین المللی

آقای پوتین اتحادیه اروپا را ترغیب کرد ناظران خود را "در اولین وقت ممکن" به اوکراین بفرستد تا امکان تحویل مجدد گاز به اروپا فراهم شود.

مقام های اوکراینی می گویند که امکان استقرار ناظران از روز جمعه پس از توافق با اتحادیه اروپا وجود دارد.

آقای پوتین همچنین گفت که روسیه آماده است بهای بازار را بابت ترانزیت گاز از اوکراین بپردازد به شرطی که کیف بهای بازار را برای گازی که از روسیه دریافت می کند پرداخت کند. با این حال مقام های روسیه می گویند هنوز قراردادی با اوکراین امضا نکرده اند.

اولگا دوبینا، رئیس شرکت گاز اوکراین به نام "نفتوگاز" گفت که کیف گاز روسیه را به اروپا منتقل خواهد کرد به شرطی که روسیه گاز اضافه برای حفظ فشار سیستم ارسال کند.

برخی کشورهای اروپایی اکنون هیچ گازی دریافت نمی کنند یا اینکه میزان گاز دریافتی آنها به شدت افت کرده است.

اوکراین اتهامات روسیه دایر بر اینکه گاز عبوری از طریق خطوط لوله این کشور را سرقت می کند رد کرده است.

روسیه یک هفته قبل گاز صادراتی به اوکراین را در پی اختلاف بر سر بها و آنچه عدم پرداخت بدهی های قبلی عنوان شد قطع کرد.

اتحادیه اروپا تقریبا یک چهارم نیازهای گازی خود را از روسیه خریداری می کند که حدود 80 درصد آن از خاک اوکراین می گذرد.

گابریل گیتهاس خبرنگار بی بی سی در کیف می گوید بروکسل تاکنون از جانبداری یک طرف دعوا خودداری کرده و تنها خواستار از سرگیری تحویل گاز شده است.

مطالب مرتبط