اچ‌پی مانع فروش محصولات خود به ایران می شود

Image caption در سال 1999 مدیر پیشین دفاتر اچ پی در خاورمیانه رشد پنجاه درصدی سالانه محصولات شرکتش در ایران را پیش بینی کرده بود

شرکت هیولیت پاکارد (اچ‌پی) اعلام کرد از فروش محصولات خود توسط یک شرکت توزیع کننده تجهیزات کامپیوتری در خلیج فارس جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه آمریکایی بوستون گلوب در روز 29 دسامبر این شرکت را متهم کرده بود که از طریق شرکت های واسطه، بر خلاف مقررات آمریکا، چاپگر های خود را به ایران می فروشد.

اما این شرکت در واکنش های ابتدایی اتهام نقض قوانین آمریکا مبنی بر تحریم فروش تجهیزات تکنولوژیک به ایران را رد و اعلام کرد کاری غیرقانونی انجام نداده است.

شرکت اچ‌پی همچنین اعلام کرد بطور مستقیم محموله ای برای ایران ارسال نکرده و هیچگاه کارمندی در ایران نداشته است.

اکنون شرکت اچ‌پی با انتشار بیانیه ای کوتاه که در اختیار خبرگزاری اسوشیتدپرس قرار گرفته، اعلام کرده است که جهت برقراری "ممنوعیت صریح فروش محصولات این شرکت در ایران" قراردادهای خود را با شرکت هایی که به توزیع محصولات آن می پردازند شفاف خواهد ساخت و نظارت دقیق تری بر توزیع کنندگان محصولاتش خواهد داشت.

اچ‌پی همچنین اذعان کرده است که از فروش محصولات خود در ایران، با وجود تحریم اقتصادی آمریکا، آگاه بوده است.

شرکتی که نشریه بوستون گلوب به آن اشاره کرده، ردینگتون گلف نام دارد که در تازه ترین واکنش بیانیه ای کوتاه در سایت اینترنتی خود منتشر کرده است.

در این بیانیه آمده: "ما محصولات مجاز را به مشتریان مجاز، در مناطق مجاز و همسو با توصیه های شرکت اچ‌پی در زمینه سیاست گذاری به فروش می رسانیم."

تحریم های آمریکا در سال 1995 و زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون در این کشور تصویب شد که دولت او ایران را بعنوان یک کشور حامی تروریسم معرفی کرد.

بر اساس مفاد این تحریم کلیه افراد حقیقی و حقوقی در آمریکا از صادرات کالا (بجز کتاب، مواد غذایی و دارو)، محصولات تکنولوژی یا خدمات، به ایران منع شده اند.

مطالب مرتبط