روسیه صدور گاز به اروپا را رد کرد

دمیتری مدودف
Image caption دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، موضع اوکراین را غیرقابل قبول می داند

دولت روسیه موافقتنامه روز شنبه (10 ژانویه) درباره چگونگی انتقال گاز این کشور به اوکراین برای صدور به اروپا را باطل اعلام کرده است.

مقامات روسیه و اتحادیه اروپا این موافقتنامه را بعد از مذاکرات فشرده در مسکو امضا و آن را برای امضای نهایی اوکراین ارائه کرده بودند.

دولت اوکراین این موافقتنامه را امضا کرده، اما ضمیمه دست نویس به آن اضافه کرده است که که روسیه محتوای آن را غیر قابل قبول دانسته است.

مقام های اوکراینی به طور نمونه در این ضمیمه درج کرده اند که به شرکت گازپروم روسیه بدهکار نیستند. روسیه این موضع دولت اوکراین را رد کرده است.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، با غیر قابل قبول دانستن موارد مندرج از سوی اوکراین، موافقتنامه بدست آمده را باطل دانسته و گفته است که روسیه آن را اجرا نخواهد کرد.

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر اوکراین و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم زمان طی یک تماس تلفنی موافقت کرده اند که درباره نگران های روسیه مذاکره کنند.

موافقتنامه یادشده روز شنبه پس از پنج ساعت مذاکره توسط ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه و میرک توپولانک، نخست وزیر جمهوری چک به نمایندگی از جانب اتحادیه اروپا، امضا شد.

روسیه بر این نکته پافشاری کرده بود که قبل از این که روسیه انتقال گاز را دوباره شروع کند، باید ناظران بین المللی در اوکراین استقرار یابند.

بر اساس گزارش ها، در حال حاضر ناظران بین المللی برای کنترل ایستگاه های تقویت فشار گاز در اوکراین و اطراف آن به این کشور اعزام شده اند.

طبق این توافق ناظران اتحادیه اروپا، اوکراین و روسیه بر انتقال گاز نظارت خواهند داشت تا نگرانی های روسیه از این بابت که اوکراین گاز ترانزیت به مقصد اروپا را به مصرف داخلی خود می رساند، بر طرف شود. اوکراین این اتهام روسیه را رد کرده است.

مناقشه روسیه و اوکراین سبب شده که بلغارستان و مولدوا از کمبود گاز به شدت آسیب ببینند. بوسنی نیز به صورت اضطراری در حال دریافت گاز از مجارستان و صربستان است.

در کرواسی در سرمای 12 درجه زیر صفر، دولت به دلیل کمبود گاز ناچار به جیره بندی آن شده است.

مطالب مرتبط