14:57 گرينويچ - دوشنبه 12 ژانويه 2009 - 23 دی 1387

روسیه صدور گاز به اروپا را 'از سر می گیرد'

از زمانی که روسیه به خاطر مجادله ای بر سر قرارداد گاز با اوکراین لوله های صدور گاز خود را بست، صدها هزار نفر در اروپا بدون گاز بوده اند

به دنبال تکمیل قراردادی درباره نظارت بر انتقال گاز از روسیه به اروپا، اتحادیه اروپا می گوید که روسیه از روز سه شنبه (13 ژانویه)، صدور گاز خود را از طریق خط لوله اوکراین آغاز می کند.

ریاست دوره ای اتحادیه اروپا که در حال حاضر بر عهده جمهوری چک است، امروز (12 ژانویه) این خبر را در پی امضای موافقنامه میان روسیه و اوکراین اعلام کرد.

از زمانی که روسیه به خاطر مجادله ای بر سر قرارداد گاز با اوکراین لوله های صدور گاز خود را بست، صدها هزار نفر در اروپا بدون گاز بوده اند.

با این که قرارداد نظارتی تکمیل و موافقتنامه میان روسیه و اوکراین امضا شده است ارسال گاز به فوریت به حال عادی خود بازنخواهد گشت.

گزارش مرتضی رئیسی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


روز یکشنبه (11 ژانویه)، دولت روسیه موافقتنامه چگونگی انتقال گاز این کشور به اوکراین برای صدور به اروپا را باطل اعلام کرد چون دولت اوکراین به رغم امضای آن ضمیمه ای را به موافقتنامه اضافه کرده بود که روسیه با محتوای آن موافق نبود.

مقامات روسیه و اتحادیه اروپا این موافقتنامه را بعد از مذاکرات فشرده در مسکو امضا و آن را برای امضای نهایی به اوکراین ارائه کرده بودند.

مقام های اوکراینی به طور نمونه در این ضمیمه درج کرده بودند که به شرکت گازپروم روسیه بدهکار نیستند. روسیه این موضع دولت اوکراین را رد کرده است.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، با غیر قابل قبول دانستن موارد مندرج از سوی اوکراین، موافقتنامه بدست آمده را باطل دانسته و گفته بود روسیه آن را اجرا نخواهد کرد.

موافقتنامه یادشده روز شنبه پس از پنج ساعت مذاکره توسط ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه و میرک توپولانک، نخست وزیر جمهوری چک به نمایندگی از جانب اتحادیه اروپا، امضا شد.

روسیه بر این نکته پافشاری کرده بود که قبل از این که روسیه انتقال گاز را دوباره شروع کند، باید ناظران بین المللی در اوکراین استقرار یابند.

بر اساس گزارش ها، در حال حاضر ناظران بین المللی برای کنترل ایستگاه های تقویت فشار گاز در اوکراین و اطراف آن به این کشور اعزام شده اند.

طبق این توافق ناظران اتحادیه اروپا، اوکراین و روسیه بر انتقال گاز نظارت خواهند داشت تا نگرانی های روسیه از این بابت که اوکراین گاز ترانزیت به مقصد اروپا را به مصرف داخلی خود می رساند، بر طرف شود. اوکراین این اتهام روسیه را رد کرده است.

مناقشه روسیه و اوکراین سبب شده که بلغارستان و مولدوا از کمبود گاز به شدت آسیب ببینند. بوسنی نیز به صورت اضطراری در حال دریافت گاز از مجارستان و صربستان است.

در کرواسی در سرمای 12 درجه زیر صفر، دولت به دلیل کمبود گاز ناچار به جیره بندی آن شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.