ایران و چین قرارداد یک میلیارد و 760 میلیون دلاری امضا کردند

تاسیسات نفتی ایران

ایران و چین روز چهارشنبه قراردادی برای توسعه اولیه میدان نفتی آزادگان شمالی در جنوب غربی ایران به ارزش یک میلیارد و 760 میلیون دلار امضا کرده اند.

به گزارش منابع خبری ایران این قرارداد میان شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) و شرکت ملی نفت ایران (ان آی او سی) امضا شده و به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام وزارت نفت ایران گفته است که پیش بینی می شود تولید نفت این میدان ظرف چهار سال به 75 هزار بشکه در روز برسد.

میدان نفتی آزادگان شمالی در استان خوزستان در مجاورت مرز عراق قرار دارد و میزان ذخایر آن حدود شش میلیارد بشکه نفت تخمین زده می شود.

سینوپک، بزرگترین شرکت پالایش نفت در چین، در ماه دسامبر 2007 قراردادی به ارزش دو میلیارد دلار برای توسعه میدان نفتی یادآوران امضا کرده بود.

شرکت های نفتی در غرب اخیرا از سرمایه گذاری در ایران خودداری کرده اند که به برنامه جنجال آفرین اتمی ایران مربوط می شود و در این شرایط ایران بیش از پیش برای توسعه صنعت نفت به کشورهای آسیایی روی آورده است.

این معامله نشان دهنده روابط محکم تجاری چین با ایران علیرغم فشارهای آمریکا بر سر برنامه اتمی ایران است.

در یک خبر دیگر اقتصادی در ارتباط با ایران گزارش شده است که شرکت ارتباطات امارات موسوم به "اتصالات" در روز سه شنبه اعلام کرد کنسرسیومی به رهبری این شرکت به میزان یک میلیارد دلار یک شبکه تلفن همراه در ایران سرمایه گذاری خواهد کرد.

ایران روز دوشنبه تایید کرده بود که این کنسرسیوم یک مناقصه بین المللی را برای ایجاد یک شبکه تلفن همراه برده است.

جمیل الجروان مدیر شرکت "اتصالات" که دومین شرکت بزرگ ارتباطات در جهان عرب توصیف می شود به رویتر گفته است که این شبکه ظرف نه ماه راه اندازی خواهد شد.

وی اظهار امیدواری کرد که این گروه در نخستین سال عملیات حداقل یک میلیون مشترک جلب کند.

مطالب مرتبط