اتهام تازه اتحادیه اروپا علیه مایکروسافت

Image caption سالهاست که اتحادیه اروپا و مایکروسافت درگیر مجادلات حقوقی هستند

کمیسیون اروپا مایکروسافت را متهم کرده که با گنجاندن نرم افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر درون سیستم عامل ویندوز از امکان رقابت در عرصه تولید نرم افزار مرورگر اینترنتی کاسته است.

کمیسیون اروپا اعلام کرد به این نظر اولیه رسیده که این غول نرم افزاری آمریکایی با اتخاذ این تصمیم از گزینه های پیش روی مصرف کنندگان کاسته و قوانین اتحادیه اروپا را نقض کرده است.

سالها است که مایکروسافت و اتحادیه اروپا بر سر موضوعات مربوط به اصول آزادی رقابت در عرصه تجارت درگیر مجادلات حقوقی بوده اند.

سال گذشته در تازه ترین این مجادلات اتحادیه اروپا مایکروسافت را 899 میلیون یورو جریمه کرد.

نبرد مرورگرها

کمیسیون اروپا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: "اقدام مایکروسافت در گنجاندن اینترنت اکسپلورر به سیستم عامل ویندوز به رقابت میان مرورگر های اینترنتی ضربه می زند، نوآوری در عرصه تولید این محصول را خدشه دار می سازد و در نهایت از گزینه های پیش روی مصرف کنندگان می کاهد."

مایکروسافت در واکنش اعلام کرده که مشغول بررسی یافته های مطرح در گزارش اولیه کمیسیون اروپا است و احتمال مطرح کردن درخواست جلسه رسمی دادگاه در این باره را رد نکرد.

این شرکت برای پاسخ دادن به اتهام های مطرح شده هشت هفته فرصت دارد.

قسمت عمده ای از بازار مرورگرهای اینترنتی در اختیار اینترنت اکسپلورر است.

با این حال تحلیلگران می گویند مایکروسافت به میزان قابل توجهی از تمرکز محصولاتش بر سیستم عامل ویندوز کاسته است و رو به تولید محصولات دیگر آورده است کهاین سیاست از جمله به کسب درآمد از طریق تولید و فروش نرم افزارهای سرور (server) و دستگاه های بازی Xbox منجر شده است.

در ماه فوریه سال 2008 مایکروسافت به اتهام "زیرپا گذاشتن تحریم های وضع شده علیه این شرکت جهت جلوگیری از رفتارهای ناقض رقابت" مجرم شناخته شد و 899 میلیون یورو جریمه گردید.

این جریمه که از بزرگترین جریمه های وضع شده توسط کمیسیون اروپا بود پس از آن وضع شد که مایکروسافت از حکم دیگری در سال 2004 تبعیت نکرد.

در سال 2004 مایکروسافت به سوء استفاده از موقعیت خود در بازار نرم افزار متهم شده بود و محدودیت هایی علیه آن وضع گردید.

مطالب مرتبط