سهمیه بنزین در ایران حذف می شود؟

لایحه بودجه
Image caption درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده 54 درصد افزایش یافته است

دولت ایران در لایحه بودجه سال آینده قیمت هر بشکه نفت را ۳۷.۵ دلار در هر بشکه و هر دلار را۹۵۰ تومان در نظر گرفته و بودجه واردات بنزین و گازوئیل را حذف کرده است.

قیمت نفت در ماههای اخیر به شدت کاهش پیدا کرده و این کاهش قیمت، اقتصاد ایران را با دشواری هایی روبه رو کرده است. بودجه سالانه این کشور وابسته به درآمدهای نفتی است و اکنون دولت با بالا بردن مالیات به دنبال افزایش درآمدهاست.

رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری به خبرگزاری مهر گفته است که دامنه قیمت نفت ۴۰ تا ۴۵ دلار اطمینان بخش است ولی "برای اطمینان بیشتر و حرکت به سمت کاهش وابستگی بوجه به نفت، قیمت پایه نفت را در بودجه ۳۷.۵ دلار پیش بینی کردیم."

به گفته آقای مبینی، قیمت دلار هم با رعایت منافع ملی و افزایش صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی، ۹۵۰ تومان در نظر گرفته شده است.

پیشنهاداتی مبنی بر افزایش قیمت دلار به ۱۲۵۰ تومان و بیشتر نیز مطرح بوداما نگرانی نیز وجود داشت که افزایش نرخ دلار در بودجه با هدف تامین کسری بودجه، وضعیت مالی دولت را از آنچه هست، بدتر کند.

به همین دلیل دولت برای جبران بخشی از درآمدهای خود، درآمدهای مالیاتی را افزایش داده است زیرا درآمدهای دولت از محل صادرات نفت کاهش چشمگیری دارد.

درآمدهای مالیاتی در حالی افزایش داده شده است که بخشی از درآمدهای مالیاتی وابسته به قیمت نفت است و به عقیده کارشناسان، افزایش پنجاه درصدی درآمدهای مالیاتی در یک سال بسیار دشوار خواهد بود.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری با واکنش بازاریان مواجه شد و دولت ناچار شد تا اجرای آن را در برخی از بخش ها به تعلیق درآورد. پیش بینی می شد که این قانون باعث شود تا چتر مالیاتی گسترده تر شود و دولت در طولانی مدت، بتواند میزان درآمدهای خود را افزایش دهد.

درآمدهای مالیاتی در سال جاری بیشتر از ۲۱ هزارمیلیارد تومان (۲۱ میلیارد دلار) است و با افزایش ۵۴ درصدی که دولت پیش بینی کرده این رقم به حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

کارشناسان می گویند که افزایش درآمدهای مالیاتی تا حد زیادی خوشبینانه است و احتمال محقق شدن این حجم درآمدهای مالیاتی در یک سال بسیار بعید به نظر می رسد.

حذف بودجه واردات بنزین و گازوئیل

Image caption حذف بودجه واردات به مفهوم آن است که در سال آینده بنزین سهمیه ای عرضه نخواهد شد

حذف بودجه واردات بنزین و گازوئیل یکی از نکات مهم در بودجه سال آینده است. بودجه سال جاری برای واردات بنزین و گازوئیل سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده که بنابر گزارشها در چهار ماه اول سال تمام شده و دولت از محل درآمدهای شرکت ملی نفت ایران، بودجه مورد نیاز را تامین کرده است.

در حالی که برآوردها نشان می دهد بودجه واردات بنزین در سال جاری به بیشتر از هشت میلیارد دلار خواهد رسید، مشخص نیست دولت چگونه تصمیم دارد بودجه واردات بنزین و گازوئیل را حذف کند.

حذف بودجه واردات به مفهوم آن است که در سال آینده بنزین سهمیه ای عرضه نخواهد شد و دولت تصمیم دارد بنزین را به قیمت های بالاتر و به صورت آزاد عرضه کند.

بر اساس لایحه ای که دولت به مجلس داده، یارانه انرژی در مدت سه سال حذف خواهد شد و دولت مواد سوختی نظیر بنزین و گازوئیل را به قیمت منطقه خلیج فارس در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

البته حتی اگر این لایحه در مجلس تصویب نشود، باز هم دولت می تواند با استفاده از قانون توسعه حمل و نقل عمومی قیمت بنزین را افزایش دهد.

در حال حاضر بنزین به دو قیمت آزاد و سهمیه عرضه می شود و قیمت هر لیتر بنزین آزاد ۴۰۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای ۱۰۰ تومان است اما مشخص نیست دولت در سال آینده این ماده سوختی را با چه قیمتی عرضه خواهد کرد.

ایران روزانه به طور متوسط حدود ۶۵ میلیون لیتر بنزین مصرف می کند که حدود ۴۳ میلیون لیتر آن در داخل تولید می شود و بقیه از خارج وارد می شود. وضعیت عرضه گازوئیل نیز مشخص نیست ولی اگر یارانه ها حذف شود قیمت گازوئیل افزایش شدیدی خواهد داشت.

مصرف گازوئیل در ایران به طور متوسط ۹۲ میلیون لیتر است که بخش عمده ای از آن در داخل تولید می شود اما با توجه به رشد مصرف، برخی برآوردها نشان می دهد واردات گازوئیل این کشور تا یک سال دیگر به ۱۶ ‬میلیون لیتر برسد.

قیمت هر لیتر گازوئیل هم اکنون ۱۶.۵ تومان است ولی برخی پیش بینی ها حکایت از آن دارد که با حذف یارانه ها، قیمت این ماده سوختی به ۳۵۰ تومان در هر لیتر خواهد رسید.

بخش عمده این گازوئیل در بخش حمل و نقل زمینی مصرف می شود و برخی کارشناسان می گویند که افزایش قیمت گازوئیل می تواند، هزینه های حمل و نقل را به شدت افزایش دهد و فشار را بر خانوارهای کم درآمد زیاد کند.

مطالب مرتبط