بودجه سال آینده و نگرانی های مجلس ایران

فقر
Image caption به گفته استاددان اقتصاد، روستائیان و فقرای شهری بیش از بقیه از حذف یارانه ها آسیب خواهند دید

لایحه بودجه سال آینده روز سه شنبه هشتم بهمن در حالی تقدیم مجلس می شود که هنوز سرنوشت لایحه حذف یارانه ها مشخص نیست.

به دلیل کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی، کارشناسان می گویند که دولت در سال آینده با کسری ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومانی روبه رو خواهد بود.

برای همین دولت برای تامین بخشی از کسری بودجه، امیدوار است که مبالغی از این کسری بودجه را از محل افزایش قیمت مواد سوختی تامین کند.

امیر منصور برقعی در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران در باره سهم درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها در بودجه سال آینده گفته است: "منابع مالی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان (هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار) از این محل دیده شده است."

بر اساس لایحه حذف یارانه ها، دولت باید عمده درآمدها را به صورت نقدی به افراد کم درآمد پرداخت کند و بخشی را نیز بابت جبران خسارت ها به بخش های مختلف بپردازد.

به گفته آقای برقعی، آثار این طرح چه از نظر تامین منابع مالی و چه از حیث جبران هزینه ها در منابع و مصارف لایحه بودجه دیده شده است.

آخرین بودجه دولت محمود احمدی نژاد نسبت به سال های قبل بسیار دیرتر تقدیم مجلس می شود که این مسئله انتقاداتی را به دنبال داشت و مجلس به صورت رسمی از دولت خواست هر چه سریعتر لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند.

نگرانی های مجلس

در سه سال گذشته لایحه بودجه به ترتیب در روزهای ۲۵ دی، اول بهمن و ۱۷ دی به مجلس فرستاده شده بود و آخرین لایحه دولت آقای احمدی نژاد با تاخیر بیشتری نسبت به سال های قبل به مجلس فرستاده می شود.

دولت امیدوار بود مجلس به سرعت طرح حذف یارانه ها را تصویب کند اما سرنوشت این طرح هنوز روشن نیست و کمیسیون های تخصصی مجلس سرگرم بررسی آن هستند.

محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا در باره این طرح گفته است:" تصور نمی کنم تا پایان سال جاری به اتمام برسد و به قانون تبدیل شود."

به گفته آقای باهنر، نباید طرح هدفمند سازی یارانه ها را به بودجه وصل کنیم اما چون این موضوع آثاری در بودجه دارد کلیات آن را در بودجه می گنجانیم.

به نظر می رسد با ارائه لایحه بودجه به مجلس، نمایندگان بررسی مهمترین برنامه کاری سالانه خود یعنی لایحه بودجه را در دستور کار قرار دهند ولی همزمان بررسی طرح حذف یارانه ها نیز ادامه خواهد یافت.

Image caption اقتصاددانان از نمایندگان خواسته اند مانع اجرای سیاست های شتاب زده حذف یارانه ها شوند

با آنکه بین اکثر کارشناسان و نمایندگان مجلس در باره حذف یارانه ها اتفاق نظر وجود دارد اما آقای باهنر می گوید:"ما می گوییم بیماری داریم که باید جراحی شود، چون جراحی ضرورت دارد نباید به اولین کسی که از در وارد شد به او بگوئیم که این فرد را جراحی کن. این جراحی باید به کسی داده شود که جراحی بلد بوده و تیم داشته باشد." آقای باهنر با اشاره به سخنان برخی از اعضای دولت که می گویند دولت می خواهد با سرعت زیاد کارها را سامان دهد اما نمایندگان نمی گذارند، می گوید:" حرکت با سرعت ۱۶۰ کیلومتر شروط بسیاری دارد، باید ترمز مناسب داشته باشد، قطعات مناسب نصب شده باشد در غیر این صورت ترجیح باید این باشد که بیش از ۹۰ کیلومتر راه نرود. چون در سرعت بالا بسیاری از مسائل از دست راننده خارج می شود."

سخنان نایب رئیس مجلس ایران نشان می دهد که نمایندگان احتیاط را در دستور کار قرار داده اند و نگرانی های ناشی از پیامدهای آن نظیر افزایش شدید نرخ تورم باعث شده تا این طرح با وسواس بیشتری بازبینی شود.

بودجه عمرانی

سوای درآمدی که دولت از طرح حذف یارانه ها انتظار دارد، بودجه سال آینده تغییراتی در بودجه عمرانی خواهد داشت و گزارشها نشان می دهد که بودجه عمرانی نسبت به سال گذشته کاهش می یابد.

به گفته آقای برقعی، بودجه عمرانی ۲۲ هزار میلیارد تومان (۲۲ میلیارد دلار) در نظر گرفته شده است اما پیش بینی شده در صورت افزایش متوسط قیمت نفت دولت در بازارهای جهانی بتواند تا سقف شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان (شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار) در بخش عمرانی هزینه کند.

بودجه عمرانی سال جاری ۲۴ هزار میلیارد تومان (۲۴ میلیارد دلار) بوده اما بخشی از این بودجه با لایحه متمم دولت به بخش جاری منتقل شد تا با آن حقوق کارکنان دولت پرداخت شود.

امسال به دلیل بروز کسری بودجه شدید، بیشتر از شش هزار میلیارد تومان (شش میلیارد دلار) از بودجه عمرانی به بخش جاری اختصاص یافت.

برخی کارشناسان در زمان تصویب لایحه بودجه در سال گذشته معتقد بودند که اقتصاد ایران توانایی جذب این حجم بودجه عمرانی را ندارد و دولت برای تامین کسری بودجه خود سهم بودجه عمرانی را بالا در نظر گرفته است تا از این طریق کسری خود را جبران کند.

کارشناسان می گویدن با آنکه سهم بودجه اختصاص داده شده به بخش عمرانی در بهترین شرایط در سال جاری به حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان (۱۶ میلیارد دلار) می رسد، این پرسش مطرح شده است که آیا هدف دولت این است که همچنان بودجه عمرانی را زیاد در نظر بگیرد و در پایان سال کسری بودجه خود را از این محل تامین کند؟

مطالب مرتبط