انتقاد از تولید کالاهای تقلبی در چین

چین اعلام کرده است برای مقابله با کپی برداری از کالاهای مختلف تجاری با کشورهای دیگر همکاری می کند.

این موضوع پس از آنکه سازمان تجارت جهانی گفت تدابیری که چین برای محافظت از حق نشر و تولید کالاها به اجرا درآورده است، کافی نیست، روز سه شنبه (27 ژانویه)، در چین اعلام شد.

سازمان تجارت جهانی بخش بزرگی از شکایت آمریکا از چین در این زمینه را تائید کرده و گفته است در این خصوص تحقیقاتی را آغاز کرده است.

خریدن دی وی دی غیرمجاز در چین کار سختی نیست. در شانگهای شما می توانید تازه ترین فیلم های پرفروش هالیوود را در ازای کمتر از یک دلار خریداری کنید. شما همچنین می توانید پوشاک و کیف و کفش لوکس و همچنین نرم افزارهای معروف را با قیمتی خیلی کمتر از ارزش واقعی آنها بخرید.

معامله جنس های تقلبی در این کشور، صنعتی بزرگ محسوب می شود تا جایی که یکی از فروشندگان این نوع کالاها اخیرا به من گفت کسب و کارش نه به خاطر اجرای قانون بلکه به خاطر بیشتر شدن رقابت، کساد شده است.

بنا به تخمین "ائتلاف بین المللی حقوق معنوی کالاها"، که شامل حوزه موسیقی، فیلم، کتاب و نرم افزارهای صنعتی می شود، کپی برداری از کالاها توسط چینی ها برای تولید کنندگان اصلی این کالاها سالانه بالغ بر سه میلیارد و هفتصد میلیون دلار هزینه در بر دارد.

چین استدلال می کند که این موضوع را خیلی جدی گرفته است. اگر در چین بیش از دو هزار و پانصد نسخه کپی شده از کالایی را تولید کنید، ممکن است تا هفت سال زندانی شوید.

برخی تحلیلگران به این نکته اشاره دارند که در کشوری مانند آمریکا برای ارتکاب جرمی مشابه، حبس طولانی تری در نظر گرفته شده است.

منتقدان چین می گویند آنچه در این کشور وجود ندارد اجرای قانون است. فروشگاه هایی که دی وی دی های تقلبی می فروشند علنی این کار را انجام می دهند و به غیر از مواردی که مقامات عالی رتبه خواستار برخورد پلیس چین می شوند، فروشندگان این نوع کالاها از بازرسی این نیروها ترسی ندارند.

اوایل ماه ژانویه رهبر یک باند تبهکار به جرم کپی کردن نرم افزارهای مایکروسافت به شش سال و نیم حبس و پرداخت دویست و بیست هزار دلار جریمه محکوم شد.

برخی محکومیت او را شروع مقابله ای جدی تر با این معضل دانسته اند.

چین تاکید دارد که در این ارتباط پیشرفت هایی داشته است. اغلب ناظران هم با این که با این ادعا موافقند، می گویند چین برای حل این مشکل هنوز راه درازی در پیش دارد.