اعتراض نمایندگان مجلس به واردات غیرقانونی بنزین

نوذری در مجلس
Image caption نوذری: در چهار نامه به رئیس جمهور اعلام کردم باید از مجلس قطعا برای واردات بنزین مجوز بگیریم

نمایندگان مجلس ایران در واکنش به واردات بدون مجوز بنزین از سوی دولت، این کار را "یک قانون شکنی بزرگ" توصیف کرده اند.

حمید رضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس در صحن علنی مجلس خطاب به غلامحسین نوذری وزیر نفت که در مجلس حضور داشت گفت: "این یک انتقاد ساده نیست صحبت از یک قانون شکنی بزرگ است که در کشور اتفاق افتاده است و ما نمی توانیم شاهد چنین اتفاقاتی در کشور باشیم."

بنابر قانون بودجه سالانه که به تصویب مجلس رسیده است، دولت در سال جاری اجازه داشت سه میلیارد و 300 میلیون دلار برای واردات بنزین و گازوئیل هزینه کند اما گزارشها نشان این بودجه در اوایل تابستان به پایان رسید و در این مدت دولت بدون مجوز مجلس از محل درآمدهای شرکت ملی نفت ایران برای واردات بنزین استفاده کرده است.

آمار دقیق بودجه ای که برای واردات بنزین هزینه شده مشخص نیست اما برخی گزارشها نشان می دهد که غیر از بودجه مصوب سالانه، دولت دستکم تا پایان سال برای واردات بنزین و گازوئیل به پنج میلیارد دلار دیگر نیاز خواهد داشت.

وزارت نفت می گوید که این بودجه را از محل منابع داخلی خود تامین کرده است اما نمایندگان مجلس می گویند که دولت کار خلاف قانون انجام داده است.

نمایندگان مجلس بارها نسبت به این کار دولت اعتراض کرده اند اما به گفته آقای کاتوزیان، وزیر نفت یاداشتی داده که در آن نوشته: "این کار به دستور رئیس جمهور و مسئولیت خودم انجام شده است."

رئیس کمیسیون انرژی مجلس خطاب به وزیر نفت گفت: "چطور کاری می کنید و می گوئید با مسئولیت خودم؛ مگر مسئولیت شما می تواند جایگزین قانون باشد؟"

تکرار گذشته

در سال گذشته نیز برای واردات بنزین دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بودجه اختصاص یافته بود اما با تمام شدن این بودجه، دولت دو میلیارد دلار دیگر نیز بدون کسب مجوز مجلس، به این کار اختصاص داد.

اقدام سال گذشته وزارت نفت با واکنش تند نمایندگان مجلس مواجه شد که تاکید داشتند دولت برای تامین بودجه باید از مجلس مجوز می گرفت.

اواخر اردیبهشت ماه امسال وزیر نفت به مجلس فراخوانده شد تا در باره اختصاص دو میلیارد دلار برای واردات بنزین، خارج از لایحه بودجه به نمایندگان توضیح دهد.

آقای نوذری در پاسخ به نمایندگان گفت که وزارت نفت به دستور رئیس جمهور قانون بودجه را نادیده گرفته و سال گذشته دو میلیارد دلار بیشتر از مجوز قانونی بنزین وارد کرده است.

Image caption وزارت نفت می گوید بودجه واردات بنزین را از محل منابع داخلی خود تامین کرده اما نمایندگان مجلس می گویند که دولت کار خلاف قانون انجام داده است.

احمد توکلی و الیاس نادران، نمایندگان تهران در مجلس که وزیر نفت را برای ادای توضیح در این زمینه به مجلس فراخوانده بودند از توضیح وزیر نفت قانع نشده و اعلام کردند این موضوع را "برای پیشگیری از مرسوم شدن قانون شکنی های مشابه" پیگیری خواهند کرد.

گزارشها نشان می دهد که در سال جاری نیز همان شیوه ادامه پیدا کرده است و وزارت نفت، بودجه واردات را بدون اجازه مجلس از منابع خود تامین کرده است.

محمد رضا خباز مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: "یک تفکری حاکم است که می خواهند به قانون و قانونمندی تن ندهند و این نه شایسته دولت است و نه زیبنده مجلس که در مقابل قانون شکنی ها سکوت کنیم."

به گفته آقای خباز، "اگر قرار است دولت کار خود را انجام دهد و به قانون احترام نگذارد چرا ما در اینجا قانون تصویب می کنیم."

تاکید بر رعایت قانون

در مقابل واکنش تند نمایندگان مجلس، غلامحسین نوذری خطاب به نمایندگان گفت: "خودم را نسبت به قانونگذاری متعهد می دانم. من در چهار نامه به رئیس جمهور اعلام کردم باید از مجلس قطعا برای واردات بنزین مجوز بگیریم."

آقای نوذری واردات بنزین خارج از قانون بودجه را "شیوه مرسومی" توصیف کرد که از گذشته وجود داشته است و هر زمان که نیاز به واردات بیشتر فراورده های نفتی وجود داشت، واردات انجام می شد و بعد مجوز آن نیز از مجلس گرفته می شد.

با وجود آنکه بودجه واردات بنزین در چهار ماه اول سال تمام شده است دولت لایحه ای برای واردات بنزین به مجلس نداده است و معلوم نیست که آیا لایحه ای برای تامین بودجه واردات بنزین به مجلس ارائه می شود یا نه.

وزیر نفت برای این که نمایندگان مجلس را قانع کند گفت که :"تامین سوخت جزو وظایف ماست و ما نمی توانیم بگذاریم صف های بنزین تشکیل شود یا واحدهای صنعتی تعطیل شوند."

با توضیحات وزیر نفت، علی لاریجانی رئیس مجلس خطاب به آقای نوذری گفت:"توصیه می کنم که قانون را رعایت کنید و اگر به بودجه بیشتر احتیاج دارید، از مجلس اجازه بگیرید در این صورت مجلس به شما کمک می کند اما طوری عمل نکنید که مجلس نتواند از شما حمایت کند."

آقای لاریجانی ابراز امیدواری کرد که از این پس وزرت نفت روال قانونی را رعایت کند و با آوردن لایحه مشکل را حل کند تا کاری خلاف قانون در کشور انجام نشود. ایران به عنوان دومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک، به طور متوسط یک سوم از نیاز مصرفی بنزین خود را از خارج وارد می کند.

این کشور روزانه به طور متوسط حدود ۶۵ میلیون لیتر بنزین مصرف می کند که حدود ۴۳ میلیون لیتر آن در داخل تولید می شود و بقیه از خارج وارد می شود.

مصرف گازوئیل در ایران به طور متوسط ۹۲ میلیون لیتر است که بخش عمده ای از آن در داخل تولید می شود اما با توجه به رشد مصرف، برخی برآوردها نشان می دهد واردات گازوئیل این کشور تا یک سال دیگر به ۱۶ ‬میلیون لیتر برسد.