طرح هدفمند کردن یارانه ها از بودجه حذف شد

بودجه
Image caption طرح هدفمند کردنن یارانه ها و عرضه مواد سوختی به قیمت های بین المللی از لایحه بودجه حذف شد

نمایندگان مجلس ایران که مشغول بررسی نهایی لایحه بودجه سال آینده هستند، بخش هدفمند کردن یارانه ها را از بودجه حذف کردند.

این تصمیم بعد از آن گرفته شد که 63 نماینده درخواست پیشنهاد حذف این بخش از لایحه را مطرح کردند و از 238 نماینده حاضر در مجلس 155 نماینده به این پیشنهاد رای مثبت دادند و این پیشنهاد تصویب شد.

پیش از رای گیری احمد توکلی نماینده تهران خطاب به نمایندگان مجلس گفت: "اگر خدای نخواسته پیشنهاد حذف هدفمند کردن یارانه ها رای نیاورد، به شدت کشور را با بن بست و گرفتاری رو به رو می کند."

به گفته آقای توکلی، "در حال حاضر با نرخ تورم کنونی و با رکود بازارهای جهانی وضع مردم خوب نیست و با اجرای این لایحه فشار تورمی زیاد شده و مشکل ساز خواهد شد و یکی از عوامل آن افزایش بیکاری خواهد بود."

مهمترین نگرانی نمایندگان میزان تورمی بود که بعد از حذف یارانه ها و عرضه مواد سوختی به قیمت های بین المللی ایجاد می شود. برآوردهای متفاوتی از میزان تورم ناشی از اجرای این طرح ارائه شده بود.

قرار بود با حذف یارانه ها مواد سوختی نظیر بنزین، گازوئیل، نفت سفید، گاز و برق به قیمت های بین المللی عرضه شود و به جای آن بخشی از درآمد ناشی از افزایش قیمت در اختیار خانواده های کم درآمد قرار بگیرد.

Image caption نمایندگان مجلس می گویند که این طرح باید در یک دوره زمانی طولانی تر اجرا شود تا اثار تورمی آن کاهش پیدا کند

حمید رضا کاتوزیان نماینده تهران در مجلس گفت که سه سناریو برای تورم پیش بینی شده بود که یکی تورم 45 درصدی، دیگری تورم 55 درصد و سومی تورم 65 درصد ی بود.

به گفته آقای کاتوزیان، با حذف شتابزده یارانه ها شکاف طبقاتی افزایش می یابد و کشور با بحران بیکاری و عدم توزیع عادلانه ثروت روبه رو خواهد شد.

با این استدلال ها و انتقاداتی که از سوی برخی نهادهای دولتی و استادان دانشگاهها صورت گرفت نمایندگان مجلس طرح هدفمند کردن یارانه ها را از بودجه کل کشور حذف کردند.

این تصمیم با واکنش منفی دولت روبه رو شد و شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد با ابراز نگرانی از تصمیم مجلس گفت که دولت با حذف آن مخالف است.

نمایندگان مجلس می گویند این طرح باید در فرصت مناسب بررسی و در یک دوره عملی شود. برخی پیشنهاد می کنند که این طرح به جای یک سال در یک دوره پنج ساله اجرا شود.

به گفته آقای توکلی، "این کار محتاج زمان است پس ضروری است که شیب کم و ملایم داشته باشد." پیش بینی شده بود که دولت از محل افزایش قیمت مواد سوختی نظیر بنزین، گازوئیل، نفت سفید، گاز و برق ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد که با حذف آن این درآمد حذف شد.

قرار بود ۸ هزار و پانصد میلیارد تومان آن در بخش عمرانی و بقیه آن بین افراد کم درآمد و بخش تولید به صورت نقدی توزیع شود.

مطالب مرتبط