سهمیه بنزین خودروهای شخصی کاهش یافت

پمپ بنزین
Image caption سهمیه بنزین از 120 لیتر در ماه به ماهانه 100 لیتر برای سه ماه بهار کاهش پیدا کرده است.

سهمیه بنزین سه ماه اول سال 1388 در ایران ماهانه یکصد لیتر در نظر گرفته شده که نسبت به قبل بیست لیتر کمتر است.

سهمیه خودروهای شخصی تا به حال 120 لیتر در ماه بود اما بر اساس قانون بودجه سال 1388 این سهمیه به کمتر از یکصد لیتر کاهش می یابد ولی به گفته سرتیپ محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری برای این که مردم در سفرهای نوروزی دچار مشکل نشوند، با پیشنهاد 300 لیتر در سه ماه بهار موافقت کرده است.

آقای رویانیان از مردم خواسته که سهمیه سوخت خود را مدیریت کنند تا در طول سفر با مشکلی مواجه نشوند.

علاوه سهمیه ماهانه بنزین، در ایران بنزین آزاد نیز به قیمت هر لیتر چهارصد تومان نیز عرضه می شود و مسافران در صورتی که بنزین سهمیه آنها تمام شود می توانند از بنزین آزاد استفاده کنند.

بنابر قانون بودجه سال 88 دولت موظف است که بنزین تولید داخل را به صورت سهمیه ای و به قیمت یکصد تومان و بنزین وارداتی را به قیمت آزاد عرضه کند.

اگر دولت بخواهد این قانون را اجرا کند باید سهمیه بنزین به حدود 80 لیتر کاهش پیدا می کرد ولی برای سه ماه اول سال جدید خورشیدی سهمیه بنزین یکصد لیتر در نظر گرفته شده است و در نه ماه بعدی سال سهمیه کاهش بیشتری خواهد یافت.

مصرف روزانه بنزین به طور متوسط حدود 68 میلیون لیتر در روز است که حدود ۴۵ میلیون لیتر آن در داخل تولید می شود و بقیه به صورت آزاد فروخته خواهد شد.

بنزین آزاد در حال حاضر هر لیتر ۴۰۰ تومان است و اگر قیمت نفت در بازارهای جهانی در همین سطح باقی بماند، قیمت بنزین وارداتی حدود ۴۰۰ تومان خواهد بود. اگر قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش پیدا کند، قیمت بنزین وارداتی نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت.

در سالهای اخیر دولت مبالغ زیادی را بابت واردات بنزین پرداخت می کرد ولی از سال جدید خورشیدی، دولت بودجه ای برای واردات ندارد و باید هزینه واردات را از مصرف کننده دریافت کند.

بنابر بر قانون بودجه، دولت باید در سال جدید به گونه ای عمل کند که نیازی به پرداخت یارانه برای واردات بنزین نباشد و استفاده از هر محل و منابع بودجه کل کشور برای پرداخت یارانه واردات ممنوع است.

بنزین وارداتی فعلا 400 تومان

Image caption پیش بینی می شود که سهمیه بنزین از تابستان آینده کاهش بیشتری داشته باشد

تاکنون دولت هر ساله مبالغ زیادی را صرف واردات بنزین می کرد ولی با قانون بودجه سال آینده، دولت باید هزینه بنزین وارداتی را از مصرف کنندگان بگیرد.

در سال جاری پیش بینی شده بود که دولت سه میلیارد و ۳۰۰ دلار برای واردات بنزین و گازوئیل هزینه کند اما این بودجه در اوایل تابستان تمام شد و دولت تاکنون از درآمدهای شرکت ملی نفت ایران برای واردات بنزین هزینه کرده است.

این در حالی است که نمایندگان مجلس این کار دولت را خلاف قانون می دانند و معتقدند که دولت باید برای تامین بودجه واردات بنزین، از مجلس اجازه می گرفت.

اواخر بهمن ماه امسال نمایندگان مجلس در واکنش به واردات بدون مجوز بنزین از سوی دولت، غلامحسین نوذری وزیر نفت را به مجلس فرا خواندند تا در باره آنچه آنها "یک قانون شکنی بزرگ" توصیف می کردند، توضیح دهد.

حمید رضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس در صحن علنی مجلس خطاب به غلامحسین نوذری وزیر نفت که در مجلس حضور داشت گفت: "این یک انتقاد ساده نیست صحبت از یک قانون شکنی بزرگ است که در کشور اتفاق افتاده است و ما نمی توانیم شاهد چنین اتفاقاتی در کشور باشیم."

آمار دقیق بودجه ای که برای واردات بنزین هزینه شده مشخص نیست اما برخی گزارشها نشان می دهد که غیر از بودجه مصوب سالانه، دولت تا پایان سال 1387برای واردات بنزین و گازوئیل حدود پنج میلیارد دلار دیگر هزینه کرده است.

در سال 1386 نیز برای واردات بنزین دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بودجه اختصاص یافته بود اما با تمام شدن این بودجه، دولت دو میلیارد دلار دیگر نیز بدون کسب مجوز مجلس، به این کار اختصاص داد.

اقدام وزارت نفت با واکنش تند نمایندگان مجلس مواجه شد که تاکید داشتند دولت برای تامین بودجه باید از مجلس مجوز می گرفت. اواخر اردیبهشت ماه 1387 وزیر نفت به مجلس فراخوانده شد تا در باره اختصاص دو میلیارد دلار برای واردات بنزین، خارج از لایحه بودجه به نمایندگان توضیح دهد.

آقای نوذری در پاسخ به نمایندگان گفت که وزارت نفت به دستور رئیس جمهور قانون بودجه را نادیده گرفته و دو میلیارد دلار بیشتر از مجوز قانونی بنزین وارد کرده است.

ایران به عنوان دومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک، به طور متوسط یک سوم از نیاز مصرفی بنزین خود را از خارج وارد می کند.