13:13 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

انتقاد اتحادیه اروپا و کانادا از 'پرده آهنین اقتصادی' آمریکا

باراک اوباما

باراک اوباما از اعضای سنای آمریکا خواست به خاطر مسائل جزیی موجب تاخیر در تصویب طرح نشوند

اتحادیه اروپا و کانادا از بخشی از برنامه 800 میلیارد دلاری دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که برای تجدید حیات اقتصادی این کشور است انتقاد کرده و می گویند این برنامه می تواند سیاست حمایت از صنایع داخلی دولت ها را تقویت کند.

یکی از سخنگوی کمیسیون اروپا گفت این برنامه بدترین پیامی بود که دولت جدید آمریکا می توانست بفرستد.

گزارش خشایار مهیم

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


اعضای محافظه کار پارلمان اروپا نیز در باره یک 'پرده آهنین اقتصادی' جدید هشدار داده اند.

انتقاد کنندگان به خصوص با بخشی از طرح دولت آقای اوباما مخالفند که آمریکائیان را تشویق می کند "جنس آمریکایی" بخرند.

هدف از این بخش از طرح اقتصادی دولت آمریکا تضمین این موضوع است که در اجرای پروژه های زیر بنایی که در برنامه 800 میلیارد دلاری منظور شده، تنها از آهن، فولاد و تولیدات صنعتی آمریکایی استفاده شود.

برخی از جمهوریخواهان بلند پایه آمریکایی نیز به این طرح اعتراض کرده و می گویند این تدابیر ممکن است باعث شروع جنگ های بازرگانی شود.

سفیر کانادا در واشنگتن، در نامه ای به اعضای بلند پایه مجلس سنای آمریکا هشدار داده است که توصیه خرید اجناس آمریکایی، یک بدعت منفی به جای گذاشته و دارای عواقب جهانی خواهد بود.

کاخ سفید آمریکا می گوید ممکن است در بخش مورد اعتراض در برنامه پیشنهادی، تجدید نظر شود، اگر چه جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته است درج قسمت هایی از بخش توصیه خرید اجناس آمریکایی، در تصویب نهایی طرح، اقدام موجهی است.

این طرح در هفته جاری در مجلس سنای آمریکا مورد بحث قرار می گیرد و باراک اوباما از کنگره خواسته است که به خاطر اختلاف نظرهای جزیی تصویب طرح او را به تعویق نیاندازند.

جاناتان بیل، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید بعید به نظر می رسد که برنامه پیشنهادی آقای اوباما که هم اکنون از تصویب مجلس نمایندگان آمریکا گذشته است، بدون حمایت جمهوریخواهان در مجلس سنا به تصویب برسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.