17:29 گرينويچ - چهارشنبه 04 فوريه 2009 - 16 بهمن 1387

پاناسونیک هزاران نفر را بیکار و چندین کارخانه را تعطیل می کند

شرکت پاناسونیک اعلام کرده است که در پی رکود اقتصاد جهانی، 15 هزار نفر از کارکنان خود را اخراج و 27 کارخانه را تعطیل خواهد کرد.

این شرکت سازنده محصولات الکترونیکی ژاپنی پیش بینی کرده که در سال مالی جاری بیش از 4 میلیارد دلار زیان خواهد داشت.

قرار است نیمی از افرادی که کار خود را از دست می دهند از کارکنان پاناسونیک در داخل ژاپن باشند، و نیمی دیگر در سایر کشورها.

این خبر از سوی شرکت پاناسونیک، یکی از تازه ترین مواردی است که در آن یک شرکت بزرگ ژاپنی، تاثیرات وخیم رکود اقتصادی را بر عملکرد خود اعلام می کند.

کاهش تقاضا برای تلویزیون های صفحه تخت، دوربین های دیجیتالی، و سایر محصولات الکترونیکی این شرکت، سبب شده شرکت پاناسونیک پیش بینی کند که تا پایان سال مالی جاری بیش از 4 میلیارد دلار ضرر کند.

ژاپن از جمله کشورهایی است که از رکود اقتصاد جهانی به شدت لطمه دیده است. میزان صادرات این کشور در ماه دسامبر گذشته بیش از یک سوم نسبت به آمار مشابه در سال پیش از آن کاهش داشته است.

قدرت ین، واحد پول ژاپن، در شرایط دشوار اقتصادی، وضعیت را حتی سخت تر هم کرده است. حجم تولیدات در ژاپن کاهش داشته، سطح خرید محصولات مصرفی در ژاپن با افت روبرو بوده، و آمار بیکاری هم در حال اوج گرفتن است.

البته شرکت های سنتی ژاپن، مایل نیستند که کارکنان دائمی خود را اخراج کنند. کارکنانی که همه عمر خود را فقط در یک شرکت کار کرده اند.

اما واقعیت این است که پس از رکود اقتصادی دهه 90 در ژاپن و اصلاحات اقتصادی دولت، کارکنان موقتی و نیمه وقت در این کشور که پیش از آن موردی نادر به حساب می آمدند، تبدیل به یک سوم نیروی کار در این کشور شده اند.


BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.