ایران و عراق توافقنامه نفتی امضا می کنند

پرچم ایران وعراق
Image caption ایران و عراق دو سال پیش نیز توافقنامه ای در باره همکاری های نفتی امضا کرده بودند

گزارش شده است که ایران و عراق به زودی یک توافقنامه نفتی در باره میادین مشترک نفتی امضا خواهند کرد.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا از قول حسین شهرستانی وزیر نفت عراق نوشته است: "توافقنامه نفتی بین ایران و عراق در چارچوب معاهده بین المللی میادین نفتی مشترک امضا می شود و با امضای این توافقنامه، میداین نفتی مشترک بین دو کشور، یکپارچه می شوند."

به گفته وزیر نفت عراق، مذاکرات بین تهران و بغداد در خصوص میادین نفتی مشترک به خوبی پیش می رود و انتظار می رود که امسال توافقنامه نفتی بین ایران و عراق امضا شود.

بخشی از میادین نفتی ایران و عراق در میدانهایی قرار دارد که در مرز دو کشور واقع شده و عراق درصدد است بهره برداری از این میدانهای نفتی را آغاز کند.

میدان های نفتی آزادگان، یادآوران و هویزه مهمترین میادین مشترک دو کشور است که قرار است دو کشور در توسعه این میدانها با هم همکاری کنند.

جزئیات توافقنامه ایران و عراق مشخص نیست اما برخی کارشناسان مسائل انرژی می گویند که همکاری دو کشور حول محور ارزیابی دقیق مخازن نفتی و برآورد سرمایه گذاری های لازم برای توسعه میدان های نفتی خواهد بود.

میدان نفتی آزادگان

یکی از مهمترین میدانهای مشترک ایران و عراق، میدان نفتی آزادگان است. این میدان نفتی که در سال۱۳۷۸ کشف شد در ۸۰ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد و ذخیره نفتی آن ۲۶ میلیارد بشکه برآورد شده است.

امتیاز توسعه میدان نفتی آزادگان در جریان سفر محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران، به ژاپن و در ازای دریافت سه میلیارد دلار اعتبار به این کشور واگذار شده بود.

ژاپن سه میلیارد دلار اعتبار را در قالب سه قسط به ایران پرداخت کرد و بر اساس قراردادی که بین دو کشور امضا شده بود، ۷۵ درصد این پروژه به شرکت ژاپنی اینپکس و ۲۵ درصد به شرکت نیکو وابسته به وزارت نفت ایران واگذار شده بود.

با بالا گرفتن بحران هسته ای ایران، شرکت اینپکس از این پروژه کنار کشید و سهم خود را از ۷۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش داد.

میدان نفتی آزادگان در طول جنگ هشت ساله بین دو کشور ایران و عراق، مملو از میدانهای مین است و شرکت های ایرانی از مدتها قبل تلاش می کنند تا مین های منطقه را جمع آوری کنند.

بعد از کنار کشیدن شرکت ژاپنی، وزارت نفت ایران کار توسعه این میدان نفتی را دنبال می کند.

بر اساس قرارداد بین ایران و شرکت اینپکس، هزینه اجرای این پروژه در فاز اول یک میلیارد و ۲۶ میلیون دلار و در فاز دوم ۹۶۰ میلیون دلار برآورد شده بود. این پروژه در دو مرحله پیش بینی شده بود که بر اساس آن در فاز اول روزانه ۱۵۰ هزار بشکه و در فاز دوم ۲۶۰ هزار بشکه نفت به تولید ایران اضافه می شد.

قرار بود این پروژه به صورت بیع متقابل انجام شود و پیمانکار تمام هزینه های سرمایه ای اجرای طرح را تامین کند و هزینه آن شش سال بعد از از تولید نهایی از محل صادرات نفت پرداخت شود اما اکنون توسعه آن با منابع مالی وزارت نفت انجام می شود.

میدان نفتی یادآوران

وضعیت میدان نفتی یادآوران، دیگر میدان مشترک ایران با عراق نیز روشن نیست. این میدان نفتی سال گذشته به چین واگذار شد.

ایران و چین سال گذشته قراردادی به ارزش دو میلیارد دلار برای توسعه این میدان نفتی امضا کردند.

میدان نفتی یادآوران در جنوبی غربی شهر اهواز قرار دارد و ذخیره آن بیش از ۱۸ میلیارد بشکه تخمین زده می شود که حدود سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون بشکه آن قابل استخراج است.

پیش بینی شده است که در فاز اول توسعه میدان نفتی یادآوران، روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت تولید شود و در فاز دوم نیز ۱۰۰ هزار بشکه به تولید نفت این میدان اضافه شود و در مجموع ظرفیت تولید این میدان به ۱۸۵ هزار بشکه در روز برسد.

قرار است در فاز اول ۴۵ حلقه چاه و در فاز دوم ۹۲ حلقه چاه در این میدان نفتی حفر شود و فاز اول این طرح بعد از چهار سال و فاز دوم نیز سه سال بعد کامل شود.

مطالب مرتبط