06:33 گرينويچ - شنبه 07 فوريه 2009 - 19 بهمن 1387

سنای آمریکا با طرح کمک اقتصادی 'موافق است'

جلسات متعددی برای رسیدن به راه حلی مورد توافق اکثریت برگزار شد

اعضاء مجلس سناى آمريكا مى گويند بر سر مجموعه عمده اى از سياست هاى محرك كه جهت احياء اقتصاد آمريكا تدوين شده به توافق رسيده اند.

سناتورهاى ارشد حزب دموكرات اعلام كرده اند به جاى مجموعه سياست هاى پيشنهادى باراك اوباما، رئيس جمهور آمريكا كه هزينه آن به ۹۰۰ ميليارد دلار بالغ مى شد، بر سر طرحى به توافق دست يافته اند كه تقريبا ۷۸۰ ميليارد دلار هزينه خواهد داشت.

تاخير در تصويب اين طرح محرك كه اجراى مجموعه اى از برنامه هاى پرهزينه و كاهش ماليات ها را در بر مى گيرد باعث عصبانيت آقاى اوباما شده است.

قرار است سنا در روز هاى آينده رسما اين طرح را به راى بگذارد.

آقاى اوباما در ترغيب به تصويب سريع تر اين طرح از "يك بحران قريب الوقوع و در حال گسترش" سخن به ميان آورده بود و تاخير بيشتر در تصويب اين طرح در سنا را امرى "غيرقابل بخشش و غيرمسئولانه" قلمداد كرده بود كه به يك "فاجعه" منجر خواهد شد.

اظهارات او در شرايطى منتشر شد كه بر اساس تازه ترين آمار بى كارى در آمريكا، اين كشور در طى يك ماه گذشته شاهد بيشترين ميزان بى كارى در آمار بى كارى ماهانه ۳۵ سال اخير بوده است.

تنها در ماه ژانويه ۲۰۰۹ تقريبا ۶۰۰ هزار نفر كار خود را از دست دادند.

ترديد و اميد

به گفته جان كرى سناتور دموكرات ۴۲ درصد از طرح جديد ۷۸۰ ميليارد دلارى به كاهش ماليات ها اختصاص يافته و ۵۸ درصد باقى را هزينه هاى برنامه هاى جديد دولت براى ايجاد شغل تشكيل داده است.

اين برنامه ها شامل اجراى پروژه های ايجاد زيرساختار مانند جاده، پل، مدارس جديد و برنامه هاى بهره گيرى از انرژى هاى حاصل از منابعى بجز سوخت هاى فسيلى است.

جمهورى خواهان و برخى دموكرات هاى ميانه مايل هستند از شمار برنامه هايى كه تصويب اين طرح دولت را به اجراى آن متعهد مى كند کاسته شود و بدون حمايت آنها احتمال ناكامى در تصويب آن در سناى آمريكا وجود دارد.

سوزان کالینز، سناتور جمهوری خواه از معدود حامیان طرح کمک موجود در میان اعضاء حزب جمهوری خواه است

با وجود آنكه دموكرات ها در مجلس سنا از اكثريتى ۵۸ به ۴۱ نفرى نسبت به نمايندگان حزب جمهورى خواه برخوردار هستند اما براى تصويب اين طرح به ۶۰ راى نياز دارند، اما مكس باكوس رئيس كميته امور مالى سنا گفته است حداقل سه يا چهار نماينده حزب جمهورى خواه در حمايت از اين مجموعه راى خواهند داد.

سناتور سوزان كالينز، سناتور جمهورى خواهى كه حمايت خود را از اين طرح اعلام كرده گفت: "مردم آمريكا مى خواهند ما با هم كار كنيم و نمى خواهند در زمان جدى ترين بحران پيش روى اين كشور شاهد اختلاف ميان احزاب باشند."

با اين وجود ميچ مك كانل سناتور جمهورى خواه گفت: "اكثر ما عميقا درباره تاثير اين طرح ترديد داريم."

مجلس نمايندگان، بخش ديگر كنگره آمريكا نسخه ديگرى از مجموعه سياست هاى محرك كه هزينه اى بالغ بر ۸۲۵ ميليارد دلار در بر داشت را بدون حمايت نمايندگان جمهورى خواه به تصويب رساند.

اگر سنا هم اين مجموعه را تصويب كند يك كميته مشترك سنا و مجلس بايد نسخه مشتركى را ارائه دهند و آن را براى آخرين بار به راى بگذارند.

باراك اوباما خواستار آن شده كه اين مجموعه سياست ها حداكثر تا ۱۶ فوريه به تصويب برسد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.