از بانک های بریتانیایی تحقیق و تفحص می شود

Image caption بانک RBS از مجموعه بانک هایی است که تصمیم آن برای پرداخت مبالغ تشویقی مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است

با افزایش نگرانی در سراسر جهان از نقشی که بانک ها در بحران مالی اخیر ایجاد کرده اند وزارت دارایی بریتانیا اعلام کرده است برای بررسی نحوه مدیریت و همینطور چگونگی پرداخت دستمزد مدیران رده بالا در بانک ها تحقیقاتی مستقل انجام خواهد شد.

این اقدام که خبر آن توسط آلیستر دارلینگ وزیر خزانه داری بریتانیا اعلام شد، پس از آن انجام می شود که قرار شده بانک های عمده بریتانیا که بسیاری از آنها با دریافت کمک های عمده از خزانه عمومی از ورشکستگی نجات یافتند سطح پرداخت های تشویقی به کارمندان خود را برملا سازند.

آقای دارلینگ گفت: "درک می کنم که مردم درباره سطح بالای مبالغ تشویقی پرداخت شده در بانک ها خشمگین هستند و مدیران بانک ها وظیفه دارند مسئولانه رفتار کنند."

یکی از مواردی که در این تحقیقات مد نظر قرار خواهد گرفت تاثیری است که پرداخت اینگونه مبالغ در تشویق به ریسک پذیری بیشتر کارمندان بانک ها دارد.

از جمله مواردی که به نظر می رسد باعث اتخاذ تصمیم به انجام تحقیقات مستقل شده باشد، انتشار اخبار درباره قصد رویال بانک اسکاتلند (RBS) به پرداخت بیش از 1.5 میلیارد دلار بعنوان تشویق به 177 هزار کارمند خود است؛ این در حالی است که این بانک تنها چند ماه پیش با اعطای کمک مالی نزدیک به 30 میلیارد دلار از طرف دولت و در واقع به واسطه کمک مردم و مالیات پردازان بریتانیا از خطر فروپاشی نجات یافت.

بانک RBS مذاکرات با دولت درباره پرداخت مبالغ تشویقی را تایید کرد اما حاضر به اظهار نظر درباره مبلغ اهدایی نشد. همچنین این بانک مدعی شده که بر اساس قرارداد با برخی مدیرانش موظف به پرداخت این مبالغ تشویقی به آنها است.

روز چهارشنبه گذشته باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دستور داد برای شرکت هایی که با کمک دولت از ورشکستگی و فروپاشی نجات یافته اند، سقف میزان پرداخت تشویق تعیین شود.

در فرانسه هم گزارش شده که بانک های بزرگ این کشور و مسئولان امور بانکداری مشغول تهیه یک دستورالعمل اخلاقی برای محدود ساختن مبالغ تشویقی اعطا شده به دلالان در بازارهای مالی و سهام هستند.

مطالب مرتبط