۱۴۰۰ واحد تولیدی ایرانی گرفتار مشکلات مالی

اسکناس
Image caption واحدهای تولیدی 13 میلیارد دلار به بانکها بدهکارند و قادر به پرداخت آن نیستند.

بنابر گزارش وزارت کار ایران، 1400 واحد تولیدی گرفتار مشکل مالی شده اند که ۵۷۰ هزار کارگر دارند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از گودرز کریمی مدیر کل پیشگیری از بیکاری کارگران و بیمه بیکاری وزارت کار، نوشته است : "در حال حاضر ۱۴۱۷ واحد مشکل دارد در کشور وجود دارد که ۵۷۰ هزار کارگر در آن واحدها مشغول به کار هستند و باید به آن واحدها برسیم و حمایت شان کنیم."

به گفته آقای کریمی، برای جلوگیری از بیکاری کارگران باید نقدینگی به واحدهای مشکل دار تزریق کرد اما "کسی به این حرف گوش نمی دهد."

بنابر گزارش وزارت کار، این واحدها ۱۳ هزار میلیارد تومان (۱۳ میلیارد دلار) به بانکها بدهکارند و قادر به بازپرداخت آن نیستند.

آقای کریمی با ابراز نگرانی از بیکاری تعداد بیشتری از کارگران در روزهای پایانی سال گفته است: بانکها و دولت طوری عمل کنند که مسائل و مشکلات حل شوند.

برخی گزارشها نشان می دهد با محدودیت هایی که بانک مرکزی ایران برای جلوگیری از رشد نقدینگی و افزایش تورم به اجرا گذاشت، برخی واحدهای تولیدی با مشکل تامین نقدینگی روبه رو شده اند.

با بروز مشکلات و اختلاف نظرهایی که بین مقامات دولتی وجود داشت، طهماسب مظاهری رئیس پیشین بانک مرکزی از مقامش کنار گذاشته شد.

وزارت کار امیدوار بود با تغییر رئیس کل بانک مرکزی قفلی هایی که در دوران آقای مظاهری بر خزانه زده شده بود، باز شود اما به گفته آقای کریمی، هنوز قفل بانک ها باز نشده است.

بخشی از واحدهای تولیدی در ایران با کمبود نقدینگی مواجهند و بدون وام های بانکی قادر به ادامه فعالیت نیستند.

اما محدودیت هایی که بانک ها برای پرداخت وام در نظر گرفته اند باعث شده تا مشکلات واحدهای تولید افزایش پیدا کند.

مشکل دیگر، رکود حاکم بر بازار است که شرایط را بر واحدهای تولیدی سخت تر کرده و آنها به دلیل قدرت خرید پائین مردم قادر به فروش تولیدات خود نیستند.

احتمال بیکاری کارگران

همزمان به دلیل بحران مالی جهانی، قیمت کالاهای خارجی کاهش یافته و واردات این کالاها تولید کنندگان ایرانی در را در شرایط دشوارتری قرار داده است.

برخی تولیدات واحدهای داخلی قدرت رقابت با کالاهای خارجی را ندارند و ورود گسترده کالاهای مشابه خارجی ارزان باعث شده تا مشکل تولید کنندگان داخلی دو چندان شود.

این نگرانی وجود دارد که ادامه این وضعیت، به تعطیلی کارخانجات و واحدهای تولیدی منجر شود و تعداد زیادی از کارگران بیکار شوند.

پیش از این محمد جهرمی وزیر کار ایران نیز اعلام کرده که به دلیل کمبود نقدینگی و مواد اولیه ۲۵۳ هزار نفر بیکار شده اند.

این اتفاق در حالی رخ داده که دولت محمود احمدی نژاد با اجرای بنگاه های زود بازده تلاش کرد تا از میزان بیکاری بکاهد و برای تعداد بیشتری از ایرانیان شغل ایجاد کند.

بر اساس گزارشها تاکنون ۱۹ هزار میلیارد تومان (معادل ۱۹ میلیارد دلار) تسهیلات بابت اجرای طرح بنگاههای زود بازده اختصاص یافته است اما ۶۰ هزارمیلیارد تومان (۶۰ میلیارد دلار) طرح زود بازده، در نوبت دریافت تسهیلات بانکی قرار دارد.

هدف از اجرای طرح بنگاههای زودبازده، ایجاد شغل برای بیکارانی است که در شرایط معمول امکان پیداکردن شغلی را ندارند.

بیکاری یکی از مهمترین معضلات اقتصادی و اجتماعی ایران است و جمعیت بیکاران ایران بر اساس آمارهای رسمی بیشتر از سه میلیون نفر است ولی برخی کارشناسان تعداد بیکاران را بالاتر از چهار میلیون نفر برآورد کرده اند و سالانه بیشتر از هشتصد هزار نفر وارد بازار کار می شوند. گزارشها نشان می دهد اقتصاد ایران توانایی لازم را برای پاسخگویی به متقاضیان جدید کار ندارد و هر ساله خیل تازه ای به جمع بیکاران اضافه می شود. طرح بنگاههای زودبازده از سه سال پیش آغاز شده و بر اساس گزارشها، از آن زمان تاکنون ۹۲۰ هزار شغل از محل این بنگاهها ایجاد شده است.

مطالب مرتبط